“İnsanlık efendimize çok şeyler borçludur”

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle hazırlanan “Hazreti Peygambere hasret” programına yoğun ilgi oldu..

Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe Belediye Başkanı İrfan Dinç, Karatekin üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Yartaşı, daire amirleri, sendika temsilcileri ve kalabalık bir misafir topluluğu katıldı.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Eğitim-Bir-Sen tarafından gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını sendika şube başkanı Kasım Karatekin yaptı. “Sendikamız milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, sahiplenmenin gereğine inanan bir sendikadır” diyen Karatekin, “Çankırı Eğitim Bir Sen Şubesi olarak Astarlızade Hilmi Efendi’yi anma, Çanakkale Şehitlerini Anma ve Kutlu Doğum programlarıyla ilimizdeki kültürel faaliyetlere katkıda bulunarak değerlerimize önem verdiğimizi vurgulamak istiyorum” dedi.

“Biz inanıyoruz ki, Hz. Peygamber tanındıkça ve örnek alındıkça insanlığın mutluluğu ve huzuru artacaktır” diyen Karatekin, “Bugün için önemli sorunlarımızdan biri; Hz. Peygamber’in örnek hayatı ile kendi hayatımız arasında iyi bir köprü kurulamamasıdır. Bu köprünün inşası için onun hayatını tekrar tekrar okumak ve onu iyi anlamak gerekir. Hiç şüphesiz onun güzel ahlakına, yol göstericiliğine çok ihtiyacımız vardır. Hz. Muhammed’in Allah’dan getirdiği ilahi davetini, yolumuzu aydınlatan sünnetini, örnek ahlakını hayat yüklü mesajlarını ve evrensel ilkelerini anlamak, O’na duyulan derin sevgiyi gönüllerden davranışlara ve toplumsal bilince aktarmak amacıyla, Müslümanlar asırlardır O’nun dünyaya gelişini Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

Hz. Peygamber’i sevmek demek; O’nun insanlığının huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirerek hayatımıza yansıtmak, ahlakını ve çizgisini davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapabilmektir. Bu sebeple, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza, gençlerimize O’nun ahlakını, O’nun bizlere bıraktığı değerleri iyi anlatmalıyız. Çocuklarımızın kalbine Peygamberimizin sevgisini iyi örneklerle nakşetmeliyiz ki, bu sevgi onu daha iyi tanımaya ve anlamaya kapı aralasın.

Sevgili Peygamberimizi daha yakından tanımamıza vesile olacağı düşüncesiyle Kutlu Doğum Haftası’nın milletimize, İslam âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmesini Yüce Allah’dan niyaz ederim” dedi.

Osman Uslu tarafından Kur’anı Kerim Tilaveti ardından Karatekin Türk-Tasavvuf Musiki ekibi sahne alarak ilahiler seslendirdi.

Son olarak yazdığı Hilye-i şerif  ve naatlarla yeniden Peygamber sevgisinin gönüllerde taht kurmasına vesile olan, Muhammet Ali Eşmeli kürsüye çıkarak Hz Peygambere duyulan hasreti farklı bir üslupla programa katılanlara anlattı. Hz. Muhammed’in ümmeti için yaşadığını anl