“İmar Kanunu değiştirilsin”

Canbaz, köylerdeki kaçak yapıları yıkmak yerine imar kanununda değişikliğe gidilmesini önerdi.

İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarının ilki dün İl Genel Meclisi toplantı salonunda yapıldı.

3 maddenin gündeme alındığı toplantıda ilk olarak Şabanözü Kaymakamlığı kaymakam lojmanının bakım ve onarımı için istenen 3 bin liranın Lojman Bakım ve Onarım Gideri harcama kalemine aktarılması kararına varıldı.

İkinci gündem maddesi ise Çankırı Barosu’na kiralanması hususunun tartışmalara yol açtığı Mektepler Mevkiindeki tarihi binanın satışının yapılabilmesi için İl Encümenine yetki verilmesi konusu oldu.

Tarihi bina olması nedeniyle yasal prosedürlerin yerine getirildiğine dair Bakanlık onay yazısının okunmasının ardından Yaran evi bitişiğindeki tarihi binanın satışının yapılabilmesi için İl Encümenine yetki verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantının son gündem maddesi olan Kurşunlu, Atkaracalar ve Şabanözü ilçe ve köylerine yapılacak hizmetlerde kullanılabilmesi için iki aracın satın alınması konusu görüşüldü. Konu meclisin oy birliği ile karara bağlandı.

Gündem dışı konuşmalarda ise Çankırı ilçe ve köylerinin yol tabelaları ve köylerdeki kaçak yapılaşmalar ele alındı.

Tabelalar konusunda 2009 ve 2010 yıllarında ödeneklerin ayrıldığını, ancak mevcut tabelaların hala eski tabelalar olduğunu aktaran İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, gecikmelerin yaşandığını ifade etti.

Canbaz’ın bu değerlendirmesinin ardından Özel İdare Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Çankırı genelindeki bütün tabelaların yüzde 95 oranında yenilendiğini ve son iki haftadır da tabelaların yerlerine çakılmaya başlandığını söyledi. Personel sıkıntısının çözümü durumunda tabela işlemlerinin kısa sürede biteceğini söyleyen Hasan Yıldız, özellikle köylerde bir konuya dikkat çekerek, son yıllarda tabelalara silahla zarar verme oranının ciddi miktarda arttığını kaydetti.

Köylerdeki kaçak yapılaşmaların çözümüne ilişkin değerlendirmelerin de yapıldığı gündem dışı konuşmalarda Osman Canbaz, şehir standartlarının köylere de yansıdığını, köylerde şehir yaşantısına özen duyulduğunu ve bu yönde köylerde şehirleşmeye doğru gidildiğini aktararak köylerde yaygınlaşan çok katlı binalaşmaların önünün açılması gerektiğini söyledi.

Canbaz, kaçak yapıların yıkılması yerine imar kanununda değişikliğe gidilmesi için siyasetçilerin çalışma yapmalarının daha doğru olacağını vurguladı.