“Hocalı’da soykırım yapılmıştır”

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığının bu haftaki sohbet toplantısının konusu Hocalı katliamları oldu.  Program öncesi kısa bir sinevizyon gösterisi yapıldıktan sonra TÜRKAV Çankırı Şube Başkanı İsa Bölükbaşı,  “Bu gün Şubat’ın 26’sı. Bundan 21 yıl önce 1992 yılının soğuk kış gecesi 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında, kimilerine göre işgal, kimilerine göre vahşet, kimilerine göre de bir katliam yaşanmıştır. Oysaki biz Türk milliyetçilerine göre de Rusların desteğinde Ermeni çetelerinin Hocalı’da Müslüman Türk soydaşlarımızı masum, günahsız, kadın yaşlı çoluk çocuk demeden yüzlerce insanı katlederek tam anlamıyla bir soykırım yapmışlardır” dedi.

“Burada katledilenler Türk olunca, dünya yapılan bu vahşete gözlerini kapatıp kulaklarını tıkadı” diyen Bölükbaşı, “Müslüman Türk’e yapılan bu insanlık dışı muameleye seyirci kaldı. Eğer katledilenler Türk değil de başka bir milletten olsaydı dünya ayağa kalkardı. Hocalı katliamı da gösteriyor ki dünyada Türkler yalnız Türkler kimsesiz, Türkler garip ve Türk’ün Türk’ten gayrı dostu yok. Onun içindir ki Türkler birlik ve beraberlik içerisinde birbirlerine sımsıkı sarılıp ayağa kalkması gerekiyor. Şayet Türklük ayağa kalkıp birbirine sarılmazsa Türklere yapılan zulümler devam edecektir. Senelerdir Ermeni tehciri meselesinde, Türkleri Ermenilere soykırım yapmakla suçlayan Batı ve onun yerli işbirlikçileri, sözde aydınlar bir Ermeni öldürüldü diye hepsi Ermeni olanlar, Hocalı katliamında sessiz kalmışlar, söz konusu Türk olunca susmayı tercih etmişlerdir. Hâlbuki Türklerin Ermenilere soykırım yaptığını iddia edenlerle Hocalıya seyirci kalanlar aynı dünya devletleri idi. Bizim Ermenilere soykırım yapmadığımız tarihi belgelerle ortadadır, Ermenilerin Hocalı’da Türk soydaşlarımıza karşı yaptıkları insanlık dışı muamele, vahşet ve soykırım da belgelerle, resimlerle dünya kamuoyunun önüne serilmiştir.

Hocalı kentine saldırıda bulunanlar arasındaki bir Ermeni doktorun yazdığı kitaptaki “derisi tamamen yüzülmüş bir çocuğun sadece yedi dakika yaşayabildiğini tespit ettim” şeklindeki itiraflarının bütün dünya tarafından bilinmesine rağmen bu şahsın ne insani suç ne de savaş suçlusu olarak yargılanmadığı aksine, milletvekili yapıldığı açıkça bilinmektedir. Bu sadece yapılan katliamın bir tanesi, biraz daha detaya inersek bu örneklerden yüzlerce bulmamız mümkündür.

Ermeniler Hocalı’da anne karnında ki çocuktan, en yaşlısına kadar savunmasız masum insanları işkenceye tabi tutmuş, canlı canlı insanların derisini yüzerek öldürmüştür. Türk Soydaşlarımıza karşı yapılanlar soykırım değil de nedir? Biz bunları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Dünyada Müslüman Türk’e yapılan her türlü insanlık dışı vahşete seyirci kalan sağır ve dilsiz dünyadan Türk Milliyetçileri bir gün mutlak bunun hesabını soracaktır” dedi.

Daha sonra misafir hocalar tarafından vatan, bayrak ve din uğruna şahadet şerbeti içen aziz şehitlerimizin ruhuna yapılan duadan sonra programa son verildi.