Dunlop

“Hiçbir arkadaşımızı mağdur etmedik”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SS Çerkeş Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 2012 yılı olağan mali genel kurul toplantısı Cumartesi günü gerçekleştirildi. Çerkeş Belediye Düğün salonunda yapılan 2012 yılı olağan mali genel kurul toplantısına çok sayıda davetli katıldı. Divan başkanlığına Ankara Bölge Birlik Başkan Vekili Muhittin Köksal ve Ankara Bölge Birlik Denetim Kurulu üyesi Deniz Karayel’in seçildiği kongrenin açılış konuşmasını yapan, SS Çerkeş Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erdoğan, kooperatiflerinin 2. sınıf olduğunu 1. sınıf olması için çalıştıklarını belirterek, “Değerli oylarınızla bizleri bu göreve getirdiğinizden bu güne kadar 1163 sayılı Kooperatifler Kanunun Ana sözleşmesine bağlı kalarak sizlerin ve Kooperatifin menfaatini hep ön planda tuttuk ve hatta zaman zaman Ana sözleşme Hükümlerini sizlerin lehinde kullandık. Esnafın her kesiminin sıkıntılarını bilmekteyiz, sizin üzüntünüz bizim üzüntümüz, sizlerin sevinçleri bizim sevincimiz olmuştur. Kooperatifler, T.Halk Bankasınca 7 sınıfa ayrılmıştır. Bizim Kooperatifimiz şu anda 2.sınıf olup sizlere 75 bin  TL kredi kullandırmaktayız, amacımız Kooperatifimizi 1.sınıfa çıkarıp en üst limit olan 100 bin TL kullandırmaktır. Bu da bizlerin olduğu kadar, sizlerin de gayretlerinizle olacaktır” dedi.

“Hiçbir Arkadaşımızı mağdur etmedik, hiçbir siyasi ayırım gözetmedik” diyen Erdoğan, “Ana sözleşme ve yukarıda belirttiğim yasanın bize verdiği yetkileri ortaklarımızın lehine kullandık.

Bizler Yönetim olarak kredi verdiğimiz zaman iyiyiz, kredi geri ödeme günü gelince tahsilat yaparken kötüyüz. Bizim de Yönetim olarak uymak zorunda olduğumuz yasa ve hükümler var. Bütün iyi niyetlerimize rağmen maalesef üzülerek söylemek durumundayım ki, bazı arkadaşlar borçlarını ödememektedirler, Bu arkadaşlarımızın durumları bizleri üzse de, yasalar gereği borçları icra yoluyla tahsil etmek zorunda kalıyoruz” dedi.

İlçenin sorunlarına da değinen Erdoğan, “Üç senedir çözülemeyen bir sorundan bahsetmek istiyorum, girişimlerimiz sonucu Kooperatif Hizmet Binamızda Bağ-Kur İrtibat Bürosu açılarak ortaklarımıza hizmet veriliyordu, Üç Güvenlik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştikten sonra İrtibat Büromuz kapandı. Tekrar girişimlerimiz sonucu Çerkeş’te Sosyal Güvenlik Kurumu Şube müdürlüğü açılmasına onay verildi. Belediyece bu kuruma arsa tahsisi yapıldı, bu arsaya Hizmet Binası yapılıncaya kadar bina kiralanarak, hizmet verilmesi ön görüldü, Şubeye Müdür ataması yapıldı. Kayıtlarda Çerkeş’te Sosyal Güvenlik Kurumu gözükmektedir Sayın Belediye Başkanımız, Belediye’den Sayın Kaymakamımız yeni yapılan Hükümet Konağından yer vermeyi teklif ettikleri halde bu güne kadar ne hikmetse açılışı gerçekleşmemiştir. Sayın Valim ve Milletvekillerimin bu konuda yardımlarını bekliyoruz” dedi.

Çerkeş Belediye Düğün salonunda yapılan kongrede mali hesaplar okunarak kabul edildi. Gündem maddesi içinde yer alan üst kurul delege seçiminde ise Hüseyin Erdoğan ve Kemal Çamdibi asil üye olarak seçildi.

Yapılan kongre sonrasında toplantıya katılan milletvekili Hüseyin Filiz, “İçinizden gelen bir esnaf kardeşiniz olarak sorunlarınızı çok iyi biliyorum” dedi.

2001 öncesinde yaşanan krizlere değinen Filiz, “2001 öncesini bir düşünün. Anayasa kitapçığının fırlatılması ile yaşanan kriz sonrasında Türkiye 30 yıl geriye gitti. İstikrar olursa esnafta da istikrar olur” dedi.