Dunlop

“Hani Akan Kan Duracak Terör Bitecekti?”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Şehit Ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke, son bir ayda 55 vatan evladının şahadet şerbetini içtiğini belirterek, Çankırı’nın şehit sayısının 152’ye ulaştığını aktardı. Konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamanın devamında Teke, “Bölücüler yine boş durmuyor. Mübarek Ramazan ayını burnumuzdan getirdiler. Maalesef son bir ay içerisin de 55 vatan evladı şahadet şerbetini içti. Bunlardan birisi de hemşerimiz Ahmet kardeşimiz. Rütbe yazmıyorum, şehitlikten büyük ve yüce rütbe olmadığından, gencecik yaşında Kutsal bildiği vatanı uğruna canını veren şehidimizle birlikte Çankırı’nın şehit sayıs152’ye ulaştı.  Ateş yine düştüğü yeri yaktı kavurdu. Şehidimize Cenabı Allahtan rahmet, acılı ailesine sabırlar dilerim. Bence, Çankırı “Şehitler Diyarı” ünvanını, çoktan hak etti. Resmi olarak ilimize böyle bir ünvan verilmese de bizlerin ”Yaranlar Diyarı ile birlikte Şehitler Diyarı” ismini de kullanmamız gerektiğini kamuoyu ile paylaşmak isterim.

Hükümetin, son şehit ve gazilerle ilgili yapmış olduğu düzenleme bizleri derinden üzmüştür. Yapılacak yeni düzenleme de ki endişe ve sıkıntılarımızı kendilerine iletmemize rağmen sivil şehitlik ve terörden zarar görenlerle ilgili düzenleme yasalaşmıştır. Şehit ve korucu ailesine kamuda 2 iş hakkını verirken, vatana: kolunu, bacağını, gözünü kısaca gençliğini ve bedenini veren gazilere bütçeye yük oluşturacak diye kamuda 2 iş hakkı verilmeyerek 1 ile sınırlanmıştır. Yapılan bu düzenleme Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Şehit canı ile gazi de bedeni ile vatana olan borcunu ödemiş, kimimiz kör, kimimiz topal, kimimiz de kolsuz olarak hayat mücadelesi vermekteyiz. “Şehitlik ve Gazilik” kavramları birbirinden ayrılamaz bütündür. Hiçbir zaman şehit ve gaziler arasında böyle bir ayrım yapılmamıştır. Bu hatayı düzeltecek bizzat Sayın Başbakanımızın kendisidir.

Diğer bir konu da: Yine bizim ısrarla karsı çıkmamıza rağmen çıkan ve uygulanan bedelli askerlik yasası, vatani görevini bedelli askerlik yaparak yerine getiren vatandaşlarımızdan gelir elde edildiğini bilmekteyiz. Tabii ki bu mevzu gündeme ilk geldiğinde toplanacak miktar için kamuoyuna yapılan açıklamalarda şehit ailelerimize ve gazilerimize dağıtılacağı şeklindeydi. Lakin son zamanlarda toplanan miktarın değişik projelerde değerlendirileceği söz konusu olması üzerine bu yaklaşımdan şehit ailelerimizin ve gazilerimizin son derece rahatsız olduğunu hatırlatmak isterim. Dernek şubemizi ziyaret eden üyelerimizin tamamının görüşü bu meseleyle ilgili başta söz verildiği gibi toplanan miktarın adaletli bir taksim ile şehit aileleri ve gazilerimize verilmesinden yanadır. Ülkesi için canını vermekten kaçınmayan bu değerli insanların isteklerinin dikkate alınarak yerine getirilmesi onlara sahip çıkmak adına en doğru yaklaşım şekli olacaktır. En kısa sürede bu mevzuda aydınlatıcı net açıklamaların yapılması ile şehit aileleri ve gazilerimizin beklentisi karşılanmalıdır. Gündeme getirilen değişik projelerle ilgilide devletimiz ayrı bir kaynak yaratma yoluna giderse bizlerde bu konuyla ilgili ziyadesi ile memnun oluruz” dedi