Dunlop

“Gelecek planlaması” böyle olur!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çankırı Ticaret Odası, Çankırı Ziraat Odası, Çankırı Esnaf Odaları gibi kuruluşların paydaş olarak anılmadığı “Çankırı Geleceğini Planlıyor” sempozyumunun ikinci ayağı Ankara’da yapıldı.

TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen, kentin ekonomik, sosyal, tarihi, turizm ve kültürel sorunlarına çözüm önerilerinin tartışıldığı sempozyuma;  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, milletvekilleri İdris Şahin ve Hüseyin Filiz, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, eski bakanlardan Nevzat Ayaz ile aralarında sanatçıların da bulunduğu Çankırılılar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Divan Heyeti’nin oluşturulmasının ardından protokol konuşmalarıyla devam etti. Konuşmasında Çankırı’nın geleceğini planlamak adına tespit ettiği sorunlara çözüm önerileri sunan ve belediyenin yatırımlarını anlattığı18 ayda tamamlanacak 18 Proje’den bahseden Başkan İrfan Dinç “Biz yerel yönetim olarak hem dışarıdan gelen yatırımcılara destek olmaya hem de Çankırı’da yaşayan insanlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Hedefimiz “Gelişen Çankırı, Mutlu Çankırı” diyor hepinize saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

Programa sonradan katılan Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan da teşvik yasalarından bahsettiği konuşmasında ”Çankırı’da AK Parti 4. Olağan İl Kongresi vesilesiyle beraberdik. Burada ayrıca belediyemizin çalışmalarını da dinledik ve izledik. Bugün, Yeni Yatırım Teşvik Yasası’nın Çankırı’ya neler getireceğini anlatmak üzere geldim. Sosyo-ekonomik gelişmişlik indekslerine göre illeri altı bölgeye ayırdık. Çankırı 5. Bölge kapsamındaki illerden. Ankara’ya bu kadar yakın bir ilin 5. Bölgede olması beni şaşırttı. Benim beklentim bunun iyileştirilmesi, refahın artması ve Çankırı’nın hak ettiği üretim seviyelerine ulaşması. Ümit ediyorum ki, bu toplantının başarı getirmesi dileğiyle” dedi.

Sempozyumun ikinci bölümünde ise, Çankırılı üniversite hocaları eğitim, tarım, hayvancılık ve turizmle ilgili sorunlar ve önerilerini içeren sunumları yer aldı. Ayrıca program sonunda katılımcıların görüşlerine de yer verildi.