“Geleceğin Mihrap Gönüllüleri” Projesinin Açılışı Yapıldı

Arslan Türk: “Din görevlisi, “Peygamber Makamı”na geçtiğini düşünecek, onun görevini yerine getireceğinin bilincinde olacak” 

Çankırı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü “Geleceğin Mihrap Gönüllüleri” projesinin açılışını okulun konferans salonunda  yaptı.

 Açılışa; Çankırı İl Müftüsü Arslan Türk, Milli Eğitim Şube Müdürleri Sadettin Kılınç ve Tansel Yılmaz, Müftü Yardımcıları Uğur Demirel ve Tahsin Ötgüç,  Cezaevi Vaizi Hüseyin Yazıcı, Din Hizmetleri Uzmanı Samiye Solak, Kur’an Kursu Öğreticileri Osman Uslu ve Melek Karabulut katıldı.

Çankırı Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çankırı İl Müftülüğü’nce ortaklaşa hazırlanan “Geleceğin Mihrap Gönüllüleri” adlı proje kapsamında 12. sınıf öğrencilerinin, Milli Eğitimin amaçlarına uygun olarak, mihrapta, minberde, mesleki faaliyet ve uygulamalarda başarı göstermeleri; mesleki, sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirerek özgüven duygusu kazanmaları gibi özellikler hedeflenmektedir.

Ayrıca öğrencilerin; ilgi, istek, yetenek ve başarılarına göre hem mesleğe hem de yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarının yanı sıra (imamlık, hatiplik ve Kur’an kursu öğreticiliği) gibi dinî hizmetlerin yerine getirilmesi için gerekli olan bilgi, beceri, davranış ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak, onları hayata hazırlamak ve kendilerini mutlu kılmakla birlikte toplumun mutluluğuna da katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarına katkı sağlamaktır.

12/B sınıfı öğrencisi Arif Gündoğmuş’un Kur’an tilavetiyle başlanan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Mürsel Eroğlu “Proje sürecinde öğrencilerimizi mesleğe hazırlayıcı (imamlık, hatiplik, müezzinlik yapma, hutbe hazırlama ve sunma, vaaz hazırlama ve sunma, çeşitli dini törenlerde dua ve musiki programları düzenleme v.b) konularda, alanında uzman kişiler tarafından seminerler vermek, hutbe yazma ve okuma yarışmaları yapmak gibi etkinlikler projemiz sürecinden uygulanacak olup, yine öğrencilerimizin kazanımlarını sergilemeleri amacıyla çeşitli dini gün ve gecelerde (Mevlid Kandili, Regaib Kandili gibi ) ilgili camilerde görev almalarına, mevlid programı hazırlayıp sunmalarına imkân verilecektir .”dedi.

 Geçmişin ihyası geleceğin inşası konusunda öğrencilerimize, gençlere çok büyük görevler düştüğünü ifade eden Okul Müdürü Mürsel Eroğlu, bu projeden ve ortak çalışmadan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, projenin hayırlara vesile olması temennisiyle konuşmasını tamamladı.

Din görevlisinin toplumdaki yeri ve önemine değinen konuşmacı Çankırı İl Müftüsü Arslan Türk “Din görevlisi önce mesleğini sevecek, peygamber makamına geçtiğini düşünecek onun görevini yerine getireceğinin bilincinde olacak” dedi.

Kendi hayatından örnekler sunan Türk “Yarının İl Müftüsü, Diyanet İşleri Başkanı siz olacaksınız! bu yüzden donanımlı olmalı kendinizi iyi yetiştirmelisiniz” dedi.”Boynuz kulağı geçer atasözümüzün de ifade ettiği gibi sizler bizleri geçmelisiniz, bu milletin refahı ve kurtuluşu sizlerin omzunda olacaktır. İmam Hatip önder ve konuşan kişi demektir, İmam Hatip Lisesi öğrencisi rol model olmalı, hal ve tavırlarıyla topluma örnek olmalı “diyen Arslan Türk başarı dilekleriyle konuşmasını tamamladı.