“Diyanet’te Bir Kez Bile Yanlış Yapılmamalı”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Din görevlilerinin istihdamı ile ilgili yaptığı açıklamalara Türk Diyanet Vakıf-Sen Çankırı İl Temsilcisi Satılmış Akyol tepki gösterdi.

 

Akyol, konu ile ilgili yaptığı açıklamada ilahiyat fakültesi, imam-hatip lisesi mezunu ve hafızlardan oluşan, KPSS, yeterlik belgesi sahibi olan ve sayıları binlerle ifade edilen atama bekleyen kişiler bulunduğunu kaydetti.

 

Satılmış Akyol, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personel alımı yönetmeliğini de hatırlatarak “Din Hizmetleri Sınıfında (imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi) çalışacak personel almak için ilgili yönetmeliklerinde “Ortak Nitelik” şartının yanı sıra, müracaat ettiği unvanla ilgili ve geçerlilik süresi dolmamış yeterliğe/puana sahip olmak kaydıyla en az İmam-Hatip Lisesi mezunu olmak şartlarını aramaktadır.” dedi.

 

1000 Kişilik atama ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın bahsettiği düzenlemenin hak gaspı olacağına dikkat çeken Satılmış Akyol “17 Eylül 2011 tarihinde yayınlanan 653 sayılı KHK ile alımı planlanan 1000 kişi ile ilgili olarak; Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir BOZDAĞ’ın 12 Aralık 2011 tarihli Hürriyet Gazetesi’ndeki açıklamaya göre, “Bu bir defaya mahsus olarak kullanılacak bir düzenlemedir. … Bu kişileri analiz ettik…Açığı da bölgenin insanlarından gidermiş olacağız ” demektedir. Belli bir bölgeye atamaya veya anlayışa yönelik alım yapılacağı anlamına gelecek bu açıklamayı; görev bekleyen binlerce imam hatip lisesi ve üniversite mezunu, KPSS’ye girmiş ve yeterlik belgesi sahibi olanlara karşı bir hak gasbı olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın açıklamalarının infiale yol açtığını ifade eden Satılmış Akyol Anayasa’nın 136. maddesinde de belirtildiği gibi; “Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, lâiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.” denilmektedir.

 

Sayın Başbakan Yardımcısının bu açıklaması gerek kamuoyunda ve Diyanet camiasında ve gerekse üniversite bitirip herhangi bir Devlet memuriyeti için kadro ve sınav bekleyenler indinde infiale yol açmıştır.” dedi.

 

Açıklamanın Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da zedelediğini kaydeden Satılmış Akyol sözlerini şöyle sürdürdü: Halkın nezdinde güzide bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve çalışanlarının saygınlığını ve güvenini zedeleyen bu açıklamayı esefle karşılıyor, Sayın Başbakan Yardımcısından durumu düzeltmesini, 1000 kişilik kadroya şartları taşıyan (en az İmam Hatip Lisesi mezunu, KPSS ve yeterlik belgesi olan) herkesin müracaatının sağlanması yönünde düzenleme yapılmasını bekliyoruz. dedi.