“Devletten iş bekleyelim aş bekleyelim dememeliyiz”

KOSGEB Çankırı Hizmet Merkezi Müdürlüğü, ve Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında 9 Temmuz 2012 – 25 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursunu tamamlayan 23 kursiyer sertifikalarını dün aldı.

Gerçekleştirilen sertifika töreninin açılış konuşmasını yapan KOSGEB Çankırı Hizmet Müdürü Ahmet Özbekler, Çankırı’da 2012 yılında faaliyete geçtiklerini ve 1. yıllarını doldurduklarını açıkladı. KOSGEB’in çalışmaları hakkında bilgi veren Özbekler, özellikle sanayi ve ticaret faaliyetleri ile yeni iş yeri açmak isteyenlere destek verdiklerini aktardı. Çankırı’da yeni bir kuruluş olduklarını da ifade eden Özbekler, hem kurumu tanıttıklarını hem de çeşitli kurslar düzenlediklerini söyledi.

Şu ana kadar 2 defa “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim” kursu açtıklarını ve 60’a yakın kişinin sertifika aldığını belirten Özbekler,  sertifika alanlar arasında 3 kişinin işini kurduğunu ve KOSGEB desteğinden yararlandığını ve 5 kişinin de iş yerini kurmak üzere ve destekden yararlanacağını ve bu sayının yıl sonuna kadar 10 olacağını tahmin ettiklerini aktardı.

“Kendimize KOSGEB adına bir hedef koyduk” diyen  Özbekler, “2013 yılında girişimci sertifikası alan yaklaşık 30 kişiye destek vermek istiyoruz. Bunun da Çankırı nüfusuna göre iyi bir rakam olduğunu düşünüyoruz. Çankırı’da en büyük partnerlerimiz Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası. Bu tür eğitimlerimiz ortaklaşa devam edecektir.  Ne kadar çok kursiyere sertifika verebilirsek farkındalığımız da o kadar artar diye düşünüyoruz.” Dedi.

“Girişimci arkadaşlara her zaman kapımız açık” diyen Özbekler, “Bizden gelip bilgi alabilirler, eğer ortaklaşa bir iş yapacaklarsa bize gelsinler ve biz kendilerine uzman arkadaşlarımızla yardımcı oluruz. Yani amacımız klasik bir devlet dairesi gibi değil sen evrakını getir bakalım eksik şu falan gibi değil önce evraklarımıza bakalım eksiklikleri tamamlayıp her türlü mevzuatı ve prosedürü aşarak Çankırı’ya yeni işletmeler kazandırmaktır. Hedefimiz budur” dedi

“Çok şanslısınız, bizler gibi değilsiniz” diyerek konuşmasına başlayan Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “Artık her şeyin eğitimini alıyorsunuz. Bizler bunları yaşamadık, bir eğitim almadık” dedi.

Türkiye ve Dünya’nın çok zor bir dönemden geçtiğini de aktaran Çelikten, “Sizleri gerçekten kutluyorum. Zor bir işe talip oldunuz, iş yerlerinizi açınca aramıza katılacaksınız. Fakat şartlar o kadar zorlaştı ki, sizleri birer mücahit olarak görüyorum şuanda.

Sizler birer mücahitsiniz. Şu anda gerçekten bir ekonomik cihat var. İnşallah başarılı olursunuz. Zaten sıkıntı var ilimizde. Ben zaman zaman söylüyorum. Şu andaki işletmelerde işçi bulma problemi var. Kalifiye de kalifiyesizde eleman sıkıntısı var. Bu noktaya nasıl geldik bilmiyorum. Tabi biraz tembelleştik galiba. Görevimiz gereği istihdam kuruluna da katılıyorum ben. İlk başladığımda 4 binlerdeydi Çankırı’da işsizlik ama sabah öğrendiğim kadarıyla bu sayı 6 bine çıkmış. Ama bizim işletmelerde iş müracaatları açık ama başvuran yok. Bu anlamda düşündüğümde sizleri kalpten kucaklayıp alnınızdan öpmek geliyor. En azından cesaret etmişsiniz. İşsizim diyen çok ama iş beğenmiyorlar. Sizleri bu konuda tebrik ediyorum. En azından devletin kapısında iş diye beklemiyorsunuz, kendi işinizi kuruyorsunuz. Devletten iş bekleyelim aş bekleyelim dememeliyiz” dedi.

Odanın çalışmaları hakkında da bilgi veren Çelikten, ticari konulara da değinmeyi ihmal etmedi. Avrupa’da büyük bir kriz yaşandığını da belirten Çelikten, “Dünya ve Türkiye’nin şartlarını göz önünde bulundurun. Sizlere verilen bu 30 bin TL’lik desteğin kıymetini bilin, çünkü dünya zor bir dönemden geçiyor ve ülkemizin de bu dönemden geçmeyeceğini bilemeyiz. Gençlerimizin çalışması gerekiyor. İşlerinizde mutlaka doğru ve dürüst olun. Eğer siz işinizi temiz ve düzgün yaparsanız aranılan kişi olursunuz. Verilen miktarı küçük görmeyin, Verilen bu para milletin parasıdır ve çok bereketlidir. Siz yeter ki çalışın. Şu anda ekonomik bir cihat var. İşinizde mutlaka istikrar sahibi olun. Bugün bu işi yarın başka bir işi yapmayın. Sonra yaşlanınca geriye baktığınızda çok pişman olabilirsiniz. Onun için bir işte kendinizi iyi yetiştirin ve süreklilik arz ederek istikrar sahibi olun” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından kursiyerler sertifikalarını aldılar.