“Davamız, şehitlerimizdir”

Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yıllık olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi.  Cumartesi günü dernek binasında gerçekleştirilen toplantının divan başkanlığına Ahmet Ünlü getirildi.

Gündem maddesi gereği yönetim kurulu faaliyet raporunu okuyan dernek başkanı Yüksel Teke, “Gazi ve şehit ailelerimiz için ne yapsak azdır. Çünkü onlar her zaman daha iyiye layıktır” dedi.

“Davamız şehitlerimiz” diyen Teke, “Biz 150 şehidimizin davasını güdüyoruz. Ben asla para ve pul istemiyorum. Ne yapıyorsak şehitlerimiz için yapıyoruz. Çünkü onlar bu vatan ve bizler için şehit oldu. Şunu unutmayalım ki hak verilmez alınır. Biz bu haklarımızı almak için uğraşıyoruz” dedi.

Gündeme dair konulara da değinen Teke, özellikle gazilik ve şehitlik kavramının mutlaka tanımının yapılması gerektiğini belirtti. Meclis İnsan Hakları toplantısına da katıldığını ve bu konuyu gündeme getirdiklerini anlatan Teke, “Biz şehitlik kavramının anayasada belirtilmesini istiyoruz. Meydan Larusa bakılarak şehitlik kavramı yapılmasın. Benim görev başındayken kaza geçiren polisim ve askerim madem öyle niye şehit sayılmıyor, ama Hrant Dink şehit sayılıyor, Uludere’de öldürülen hainler de şehit sayılıyor. Sivil şehitliğe kesinlikle karşıyız. Şehitlik kavramı bu kadar sulandırılmamalı” dedi.

Teke ayrıca, “Şehit ve gazi ailelerine istihdamın ağır yük getirildiği söylenmekte fakat 6-7 bine yakın korucuya istihdam sağlandı. Bu ağır yük sadece bize mi oluyor?” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından seçime geçildi. Tek listenin olduğu seçim sonrasında yeni yönetim; Yüksel Teke, Hasan Çelik, Süleyman Aldağ, Kasım Aslan, Fatma Saraç, Nuran Aydos, Muammer Avcı, Ethem Aktaş ve Sinan Keloğlanoğlu’ndan oluştu.