“Çankırı Tuzu üzerine yapılan projeler gelecek vaat ediyor”

Tv8’de yayınlanan ‘Bir Fikrin mi Var?’ yarışma programında geçtiği­miz haftalarda finale kalan hemşehrimiz Necmet­tin Türkoğlu, Çankırı Tuzu üzerine yaptığı çalışmalarla katıldığı yarış­mayı birincilikle tamamladı.

Tv8’de yayınlanan ‘Bir Fikrin mi Var?’ yarışma finalinde Türkiye’nin en iyi projesi seçilen Tuzdano Felsefesi adlı proje birinciliği ka­zanan Türkoğlu yarışmanın ödülü olan 200 bin TL’nin de sahibi oldu.

Birincilik ödülünü alan Necmet­tin Türkoğlu dün Vali Vahdettin Özcan’ı ziyaret ederek desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Vali Vahdettin Özcan Çankırı Tuzunun tanıtımını yapan Türkoğlu’na teşekkür ederek “Çankırı adının ve değerlerinin olduğu ve Çankırılı olan her şey bizim için çok önemlidir. Çankırı için fikir üretenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Çerkeş Belediye Başkanı Şükrü Tarhan da “Amacımız her zaman Çankırı’yı en iyi şekilde tanıtmaktır. Finaline katıldığım yarışmada Çankırı gerektiği gibi tanıtıldı. Tuz Mağarasının Sağlık Turizmine açılması gündeme bir kez daha geldi. Tavuk çiftliklerinin tuz ortamında daha sağlıklı olacağı gündeme geldi. Bu proje bizi çok mutlu etti” dedi.

Ziraat Mühendisi Necmnettin Türkoğlu ise Tuzdano projesine destek veren herkese teşekkür ederek “Bir coğrafyanın kaderini coğrafyanın kendisi belirler. Yaz tatili için geldiğim Çerkeş ziyaretinde Çankırı’ya uğrayarak Tuz Mağarasını ziyaret ettim. Mesleğim gereği yanıma aldığım tuz parçacıklarını ODTÜ laboratuarlarında inceledim. Hobi olarak Çankırı’ya katkım ne olabilir diye düşünürken Türkiye’nin en büyük proje yarışmasında kendimi yarışıyor olarak buldum. 3,5 ay süren yarışmada Türkiye birincisi oldum. Projemizi NASA’dan heyet değerlendirdi. Projemiz şu an dünya çapına yayılacak bir proje haline geldi.” dedi.

Çankırı Tuzundan cami girişlerine karolar döşediklerini, tuzdan arı kovanı yaptıklarını, hayvan barınakları yapacakları, odaların nemini ölçmek için kalorifer peteklerine taktıkları aletle boğaz kuruluğunun önüne geçtiklerini ifade eden Türkoğlu “Çankırı Tuzu dünyanın en iyi tuzudur. Çankırılı gençlerimiz değerimiz tuzu, en iyi şekilde kullanabilirler. Kimsenin kimseden iş istemesine gerek yok. Tuz üzerine yapılan projeler gelecek vaat ediyor. Projen varsa destek herkesten gelir. Yeter ki gençlerimiz proje yapsın. Bu proje Çankırıyla var.” diyerek şu an Çerkeş’te tuzdan döşemeli Türkiye’nin en büyük eğlence merkezi yapacaklarını ifade etti.

Kendisine bu yarışmada destek olanları da unutmayan Türkoğlu “Bu yarışmada bize desteklerini esirge­meyen Çankırı Valimiz Vahdettin Özcan’a, Çerkeş Belediye Baş­kanımız Şükrü Tarhan’a, Saçak Be­lediye Başkanımız Hamza İnkaya’ya, kadim dostum bilim insanı Yavuz Pehlivanoğlu’na ve ekibine, sevgili dostum Mahmut Değirmenbaşına, sevgili dostum Rosalina’ya, İvedik OSB ve Tolga beye arkadaşım Ha­kan Kantaşı’na, tüm Saçaklılara, tüm Çankırılılara, eşime ve çocukla­rıma ve emeği geçen beni destekle­yen tüm dostlarıma ve yarışmamızın muhteşem jürisine, Yeditepe Üniver­sitesine, Pegasus’tan Ali Sabancı’ya ve Labx’ten Bir Fikrin mi Var ekibine ve Tv8’e teşekkür ederim.” açıkla­masını yaptı.

Çankırı ve tuz tanıtımını ba­şarıyla gerçekleştiren ve bu tanıtım sonrası yarışmada birinci olan Nec­mettin Türkoğlu’nu tebrik ediyoruz.