“Çankırı Avrupa Birliğini Öğreniyor Projesi”

“Çankırı Avrupa Birliğini Öğreniyor Projesi” kapsamında “Neden AB üyesi bir Türkiye istiyoruz” konulu kompozisyon yarışması düzenlendi. Üniversite ve liseler arası olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışma sonrasında komisyonca değerlendirilen eserler ödüllendirildi. Liseler arasında 6 ve üniversiteye devam edenler arasında ise 2 başvuru yapıldı.

Komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonrasında ödül almaya hak kazananlar için dün Valilik toplantı salonunda bir tören düzenlendi.

Vali Vahdettin Özcan’ın da katıldığı programda öğrencilere kol saati hediye edildi.

Gerçekleştirilen programda Vali Özcan öğrencilere AB konusundaki duygu ve düşüncelerini sordu. Öğrenciler Türkiye’nin AB’ye üye olmasının ülke vatandaşlarına büyük katkı sağlayacağını, bunun yanında hem Türkiye’de hem de AB ülkelerinde bazı çekincelerin olduğunu dile getirdiler. AB’ye girme konusunda yapılacak bir seçime gençlerin büyük bir kısmının evet diyeceğini de dile getiren öğrenciler “AB’li bir Türkiye rahatlıkla olabilir. Onların çekincesi Türkiye’nin Müslüman ve büyük bir ülke olması” dediler.

Vali Özcan ise Türkiye’nin tüm kriterleri yerine getirmesi sonrasında AB’ye “İster al ister alma desek ne olur”  sorusuna ise öğrenciler AB tarafından sürekli yeni kriterlerin Türkiye önüne konulmasının vatandaşları AB’den soğuttuğunu dile getirdiler.

Vali Özcan da AB konusunda bazı çekincelerinin olduğunu dile getirirken, “Çekincelerim ama AB normlarında bir ülke olmalıyız ve bu normlar insanlarımız için önemli konulardır. AB’yi bir Hıristiyan kulübü olarak görmüyorum ama gidişat öyle. Biz bunlarla beraber oluruz. Ama bir takım çekinceler var ve bunları aklımızın bir tarafına koymamız gerekir.” dedi.

Karşılıklı yapılan sohbet sonrasında Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Mert Yavuz, Çankırı Lisesi’nden Fatma Nur Yılmaz, Kurşunlu Anadolu Lisesi’nden Sultan Taşdemir, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Şerife Gül Kaptan ve Eyüp Düşünüklü’ye kol saati hediye edildi.