“Çanakkale Mektupları ve Çanakkale Ruhu” Konferansı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen “Çanakkale Mektupları ve Çanakkale Ruhu” Konferansı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 


Konferans öncesinde Öğrenci Konseyi tarafından öğrencilere Çanakkale’de askerlere dağıtılan bir öğünün aynısı olan buğday çorbası ve üzüm hoşafı dağıtıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Öğrenci Konseyi Başkanı Volkan Kavaklıgil yaptı. Kavaklıgil, Çanakkale’nin tarihimizde ayrı bir yeri ve anlamı olduğunu belirterek “Aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum” şeklinde konuştu. Volkan Kavaklıgil’in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” ve Necmettin Halil Onan’ın “Dur Yolcu” şiirleri seslendirildi.

Şiirlerin ardından kürsüye gelen Türkiyat Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Çakır, Çanakkale Muharebelerinin farklı açılardan ele alınabileceğini, kendisinin de Harp Edebiyatı üzerinden özellikle de cepheden ve cephe gerisinden gönderilmiş mektuplar ile Çanakkale Muharebelerini ele aldığını belirtti. Çakır, savaş sırasında posta hizmetlerinin cephenin uygun bir yerine kurulan posta çadırları ile yapıldığını, burada toplanan mektupların cephe gerisinde kurulmuş olan postahanelerde toplanarak posta hizmetlerinin gerçekleştirildiğini ifade etti. Mektupların tarihin anlatmadığı, anlatamadığı olayları aktarması açısından önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ömer Çakır savaş öncesi ve savaş sırasında yazılmış mektuplardan örnekler okudu.

Sunumunun ardından Çakır, katılımcılara arşivlerden kendisinin bulduğu “Çanakkale Ninnisi”ni dinletti.Konferansın sonunda Doç. Dr. Ömer Çakır’a Öğrenci Konseyi Başkanı Volkan Kavaklıgil tarafından teşekkür belgesi verildi.