Dunlop

“Böyle giderse Türkiye’de yardıma muhtaç olacak”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ankara 2. Bölge Milletvekili Gökhan Günaydın ve Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe ilimize gelerek ziyaretlerde bulundu.

 

CHP Başkanlığı ziyareti akabinde CHP İl Başkanı Fikret Tatlıcı, CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ve partililerle, CHP’ye geçen Yapraklı İkizören Belde Belediyesi, Yapraklı Yüklü Belde Belediyesi ve Kurşunlu Hacımuslu Belde Belediyelerini ziyaret etiler.

İlk ziyaret Yapraklı İkizören Belde Belediye Başkanı Mustafa Efe’ye gerçekleştirildi. Belde girişinde karşılanan Genel Başkan Yardımcısı Günaydın ve Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gökçe İkizören Beldesi Sosyal Yardımlaşma Kültürel Kalkındırma ve Dayanışma Derneği hizmet binasında yer sofrasında öğlen yemeği yediler. Akabinde Belediye Başkanlığı, İkizören Şeyh İsmail Rumi Parkı ve mesire alanı ziyaret edildi. Beldenin gelişimi için keşifler yapıldı.

Belde Belediye Başkanı Efe, beldesi hakkında brifing vererek taleplerini belirtti. Başkan Efe “Yazın nüfusumuz bin 500 oluyor. Okulumuz kapatıldı. 130 öğrenci ve velisi beldemizden göç etmek durumunda kaldı. Yakında cenazemizi kaldıracak insanımız kalmayacak. Park eksiğimiz var. Mesire alanımızda oturma guruplarımız yok.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ankara 2. Bölge Milletvekili Gökhan Günaydın verilen bu brifing sonrasında, köy ve beldelerde yaşayan vatandaşların köy ve beldelerinde ikamet etmeleri için gerekenin yapılması gerektiğini belirterek “İkizören Beldemizde okulun kapanması bir göç dalgası yaratmış. Bu göç dalgası neticesinde üretim durmuştur. Herkesin şehre göçmesiyle büyük şehirlerde yığılma, Anadolu’da da küçülme oluyor. Yani kafa şişiyor, beden küçülüyor. Anadolu’daki köylerimizin, beldelerimizin, kasabalarımızın göç vermemesi lazımdır.” dedi.

Plansız kentleşmenin devam etmesi neticesinde, Türkiye’nin üretimden iyice uzaklaşacağını da belirten Günaydın “Köylerde yaşanabilirliği arttırmak zorundayız. Köylerimiz yumurtayı, ekmeği üretmek yerine hazır almaya başlamıştır. Somali’ye elbette yardıma gidilmelidir. Ama böyle giderse Türkiye’de yardıma muhtaç olacaktır” dedi.

İkizören Belde Belediyesi sonrasında Yüklü Belde Belediyesi ziyaret edildi. Yüklü Belediye Başkanı Hidayet Çölgeçen’in brifingi sonrasında belde gezildi. Çölgeçen, İtfaiye aracı, iş makinesı, çöp toplama aracı ve cenaze aracı istedi. Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe bu taleplerinin yıl sonunda değerlendirileceğini belirterek Ankara’dan gelecek cenazelerin Çankaya Belediyesi tarafından getirilebileceğini söyledi.

 

Gidilen üç belde de Çankaya Belediyesi bünyesinde kurulan İç Anadolu Belediyeler Birliğine üye olmaları gerektiklerini ve tüm hizmetlere bu birlik sayesinde yardımların yapılacağı belirtildi.