“Biz aptal dilenci değiliz”

Çankırı Şehitler ve Gaziler Derneği Başkanı Yüksel Teke, son günlerde ülkenin gündemini belirleyen “bedelli askerlik” söylemleriyle ilgili gazetemize çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

Şehit ve Gazi ailelerine 2. iş hakkı konusunda resmi bir açıklama yapılmadığını söyleyen Teke, “ Müjde verildi, ama inanın içerisinde hiçbir şey yok. Biz 2. iş hakkıyla ilgili neler istediğimizi dilekçe ile başbakanlığa bildirdik. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Şu anda bekleme durumundayız, buna müjde dersek pot kırmış oluruz” dedi.

 

Çankırı Şehitler ve Gaziler Derneği’nde düzenlediği toplantıda bedelli askerlik konusundaki soruları da yanıtlayan Teke, açıkça bedelli askerliğe sıcak bakmadıklarını ifade etti. Bedelli askerlikten elde edilecek gelirin şehit ve gazi ailelerine verileceği yönündeki söylemlere sitem eden Teke, “Biz buna kesinlikle karşıyız ve hiçbir şekilde desteklemiyoruz. Eğer askerlik süresi uzun ise zengin-fakir ayırımı yapılmadan kısaltılsın, ama kalkıp bedelli çıkartmak sıkıntı yaratacaktır. Bizce bu hoş olmayacağı gibi, çeşitli ayrılıklara neden olacaktır. Ayrıca bedelliden elde edilen gelirin şehit ve gaziler ailesine verilmesini de kesin olarak reddediyoruz. Biz aptal dilenci değiliz, bu vatan bu millet için canını vermekten kaçınmayan fedakâr insanlarız. Biz hainlerle çarpışırken maddiyatı değil, vatanı düşündük. Şimdi bunun bu şekilde yorumlanması bizi gerçekten derinden üzüyor” dedi.

 

Bedelli askerlik konusundaki yaş olayına da değinen Teke, “Çıkmasını kesin olarak istemiyoruz, ama çıkacaksa da yaşın yüksek tutulması gerekir. İlla olacaksa 30 -35 yaş arasında olması gerekir” dedi.

 

2009 yılı sonrasında şehit sayılarında önemli derecede artış olduğunu ifade eden Teke, nüfus yoğunluğuna göre en çok şehit veren ilin Çankırı olduğunu kaydetti.

 

Doğu’da üzerinde durulan “koruculuk sistemi” ile ilgili de görüş bildiren Teke, korucuların terör mağduru olmadığını ve şehit aileleriyle korucuların aynı kefeye koyulmaması gerektiğini ifade etti.