“Bir seferden bir şey olmaz demeyin”

Dünya Sigarayı Bırakma günü etkinlikleri çerçevesinde Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi Eğitim-Bir-Sen Üniversite Temsilciliği ve Çankırı Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa “Sigara’nın insan Sağlığına zararları” konulu konferans gerçekleştirildi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen programda Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürü Psikolog Arif Ercoşkun tarafından sigaranın zararlarına yönelik bilgiler verildi.

Sigaraya başlama yaşının hem dünyada hem de ülkemizde 12-13 yaşına kadar düştüğünü de aktaran Ercoşkun, “Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığı­nı tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir. İçinde 50’den fazla kanser yapıcı, 4.000’den fazla kimyasal madde bulu­nan sigara nedeniyle dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 100.000 insan sigaradan hayatını kaybetmektedir” dedi.

“Kan­sere bağlı ölümlerin % 30’undan sorumludur” diyen Ercoşkun, “Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yaka­lanma ihtimali 20 misli fazladır. Yapılan çok sayıdaki çalışma sigaranın ağız boşluğu, gırtlak, yemek boru­su, mesane, böbrek, mide, pankreas, rahim ağzı ve kan kanserlerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu da göstermiştir” dedi.

“Sigara içerek sadece kendinize değil sevdik­lerinize de zarar verdiğinizi unutmayın” diyen Ercoşkun, “Çocukların yanında sigara içilmesi aynı zamanda anne ve ba­basını model alan çocuklarda sonraki yıllarda sigara içme alışkanlığının gelişmesini kolaylaştırır” dedi.

“Bir seferden bir şey olmaz demeyin” diyen Ercoşkun, “Sigaraya genelde merak veya arkadaş ortamında başlıyor gençlerimiz. Aile ortamı da diğer bir etken. Yapılan araştırmalarda en fazla sigara içen gruplar gazeteciler, sağlık çalışanları ve öğretmenler. Çocuklara veya hastalara  sigaranın zararlı olduğunu söyleyen öğretmen ya da sağlık çalışanları yine onların karşısında dışarıda sigara içebiliyor” dedi.

“Sigara bağımlılığından kurtulmak kesinlikle mümkün” diyen Ercoşkun, “Güçlü bir irade ile bunu başarabilirsiniz ve en önemlisi sigarayı bıraktıktan sonra 3 hafta kendinizi kontrol edin. 3 hafta kendinizi kontor ederseniz bunu başarırsınız” dedi.