“Atatürk milli bir kahraman, eşsiz bir liderdir”

10 Kasım Atatürk’ün ölümünün 73. yıl dönümü anma programı dün anıt alanına çelenklerin konulması ile başladı. Dün sabah saat 08:45’de anıt alanına çelenklerin konulması ile başlayan anma programında saatler 09:05 gösterirken çalan siren sesleri ve saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile göndere çekilen Türk bayrağı sonra yarıya indirildi.

Anıt alanında gerçekleştirilen programın ardından 100. Yıl Kültür Merkezi’ndeki programa geçildi.

Çankırı Anadolu Lisesi ve Selahattin İnal Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı ve akabinde günün önemi nedeniyle Çankırı Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Recep Eti tarafından Atatürk’ün son zamanları ve sağlık sorunları hakkında bilgi verildi.

“Atatürk’ün ilk hastalık belirtisi 1937 yılında ortaya çıkmıştır” diyen Eti, “1938 yılı başlarında Yalova’da rahatsızlandığında, uygulanan tedavi olumlu sonuç vermiş, ancak tamamen iyileşmeden Ankara’ya yaptığı yorucu yolculuk, hastalığının artmasına sebep olmuştur” dedi.

“Dolmabahçe Sarayı’nda 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe, insan için değişmez kanun, hükmünü uyguladı. Mustafa Kemal Atatürk de her fani gibi bu dünyadan ayrıldı” diyen Eti, “Cenaze namazı 19 Kasım günü Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırıldı.

On iki generalin omzunda sarayın dış kapısına çıkarılan tabut, top arabasına konularak, İstanbul halkının gözyaşları arasında Gülhane Parkına götürüldü. Buradan bir torpido ile Yavuz zırhlısına nakledildi. Büyük Ada açıklarına kadar, donanmamız ve törene katılmak için gelen yabancı gemilerin eşlik ettiği Yavuz zırhlısı cenazeyi İzmit’e getirdi. Atalarına son saygı görevlerini yapmak üzere toplanan halkın kalbinde derin bir üzüntü bırakarak Ankara’ya getirilmek üzere özel bir trenle hareket edildi.

Atatürk’ün vefatı üzerine cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri ile ordu ve devlet ileri gelenleri tarafından karşılanan cenaze, Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde hazırlanan katafalka yerleştirildi. Ankara halkı da onun cenazesi önünden saygıyla geçerek son görevini yaptı.

21 Kasım 1938 Pazartesi günü, sivil ve askerî yöneticiler ile yabancı devlet temsilcilerinin hazır bulunduğu ve on binlerce insanın katıldığı büyük bir tören yapıldı. Cenaze Etnografya Müzesinde hazırlanan geçici kabre koyuldu.

Türk milleti daha sonra, bu büyük insana lâyık, Ankara Rasattepe’de bir Anıtkabir yaptırdı. 10 Kasım 1953’te Etnografya Müzesinden alınan Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e getirildi. Burada yurdun her ilinden getirilen vatan toprakları ile hazırlanan kabrine yerleştirildi” dedi.

Günün anlam ve önemi nedeniyle ayrıca Garnizon Komutanlığı’nda görevli P. Üst. Özer Yılmaz tarafından Atatürk’ün yaşantısı hakkında bilgiler verildi.

“Atatürk gelecekte meydana gelecek olayları sanki görür gibi, gelecek nesillere aktaran ileri görüşlü bir önderdir” diyen Yılmaz, “Atatürk sadece Türk ulusu için değil dünya ulusları için de nadir rastlanılan milli bir kahraman, eşsiz bir liderdir. Atatürk ilke ve devrimleri her zaman Türk ulusu’na yol göstermeyi sürdürecektir. Tüm dünya liderleri barış konusunda Atatürk’ün düşüncelerini temel alırsa, kalıcı dünya barışı uzak kalmayacaktır. Geçen zaman içinde dünyada yaşanan gelişmeler Atatürk’ün düşüncelerindeki ve öngörülerindeki haklılığı ortaya koymuş, O’nun insanlar tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Türk ulusu, tüm insanlığa mâl olmuş büyük önderi ile ne kadar övünse azdır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından  Selahattin inal Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi müzik öğretmeni Mehtap Meydaneri’nin hazırlamış olduğu ‘Atatürk’ konulu oratoryo gerçekleştirildi.