“Asansör bir gün çalışıyorsa, ikinci gün çalışmıyor”

Çankırı Özürlüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ÇÖZ-DER) Başkanı Selami Deveci, dün basın mensuplarıyla, öğle yemeğinde bir araya geldi.

Dostlar konağında gerçekleştirilen basın toplantısında, özürlü vatandaşların sorunları hakkında bilgiler veren ÇÖZDER Başkanı Selami Deveci, bu sorunların çözümü noktasında yetkililerden destek beklediklerini ifade etti.

Kamu kurum ve kuruluş binalarının özürlülere göre düzenlemesi gerektiğini aktaran ÇÖZDER Başkanı Selami Deveci, “Biz, özürlü insanların kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan işlerini halledebilmesini istiyoruz” dedi.

Vali Vahdettin Özcan’dan valilikteki asansör konusunda takipçi olmasını talep eden Deveci, “Asansör bir gün çalışıyorsa, ikinci gün çalışmıyor” diye sitem etti.  Özürlü vatandaşların camide ibadet yapabilme noktasında da sıkıntılarının olduğunu aktaran Deveci, Çankırı’daki cami giriş çıkışlarının özürlülere göre ayarlanması gerektiğine vurgu yaptı.

“Çankırı’nın, özürlülerin rahat yaşayabildiği bir şehir olmasını istiyorum” diyen Başkan Deveci, “Çankırı halkımız, özürlü vatandaşlarımıza karşı daha duyarlı olmalı. Vatandaşlarımızdan kaldırım giriş çıkışlarına araba park etmemelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Çankırı genelinde 5 bin 273 özürlü vatandaşın olduğunu belirten Deveci, “Bunun bin 800’ü merkezde, diğer arkadaşlarımız ise ilçe ve köylerde yaşıyor. Aynı şekilde sıkıntılarımız ilçelerimizde de yaşanıyor. Oradaki arkadaşlarım adına da başta kaymakamlar olmak üzere diğer yetkililerden de destek bekliyoruz” diye konuştu.

İlimizde güzel yerlerin yapıldığını dile getiren Deveci, “Ancak bu yerler, özürlü vatandaşlarımız düşünülerek yapılmıyor” dedi. 2005 yılında çıkan özürlüler yasasının ‘özürlü’ olarak çıktığını savunan ÇÖZDER Başkanı Selam Deveci, “Özürlüler yasasında mimari yapılandırma olacaktı ama bunu 2015 yılına kadar ertelediler. Bu yasa yürürlükte olsaydı, yeni yapılan binaların hepsi özürlü vatandaşlar göz önünde bulundurularak yapılacaktı. Yani bu yasa ertelenmeseydi, bizlerin şuanda hiçbir sıkıntısı olmayacaktı. Onun için diyorum ‘bu yasa özürlü çıkmıştır’ diye.  Bizler bu yasanın bir an önce gündeme girmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Özürlü istihdam konuşunda da sıkıntıların olduğunu aktaran Deveci, “Kamuda çalışan yüzde 3’lük özürlü vatandaş oranının yüzde 4’e yükseltilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde özürlü vatandaşlarımızın istihdamı sağlanabilir” dedi.

Başkan Deveci, 1999 yılında derneğin kurulduğunu hatırlatarak, “99 yılından 2002 yılına kadar çok rahattık. Bize her türlü destek geliyordu ama 2002’den sonra çok sıkıntıya düştük” diye konuştu.

Deveci son olarak, özürlüler gününü buruk bir şekilde geçirdiklerini söyleyerek, “Birkaç STK temsilcisi ve az sayıda yetkili bizi ziyaret etti. Bu çok üzücü bir durum. Biz, bizlerin yalnız bırakılmamasını istiyoruz” dedi.