“Anne – Baba Konuş Benimle” Projesi

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kaybolmakta Olan Değerlerimizi Yaşatalım” projesi kapsamında öğrenciler ve aileleri arasında farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Anne, baba konuş benimle” proje tanıtım toplantısı Şehit Yahya Coşkuner Orta Okulu’nda yapıldı.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek ile öğretmenler ve veliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Orhan Kemal Karakuş, proje ile unutulmaya yüz tutmuş milli ve manevi değerleri hatırlatmayı hedeflediklerini belirterek, “ Duyarlı olmak adına hazırladığımız “Kaybolmakta Olan Değerlerimizi Yaşatalım” projesi kapsamında 9 alt çalışma hazırladık. Bunlardan birincisi “Anne, baba konuş benimle” projesi” diye konuştu.

Projenin faaliyet alanlarıyla ilgili bilgiler veren Karakuş, Şehit Yahya Coşkuner Orta Okulu’nu projenin pilot okulu olarak seçtiklerini ve kısa sürede kent merkezinin tamamında projeyi uygulamaya koyacaklarını kaydetti.

Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek de kaybolmakta olan değerlerimizi yaşatmanın toplumsal dayanışmadaki yeri ve önemine değinerek, eğitimcilerin bu konuda önemli sorumlulukları olduğunu söyledi.

Eğitimde ailenin önemini vurgulayan Petek, “ Çocuklarınızı seviyor musunuz diye sorsam, hepiniz bu nasıl soru diye tepki verirsiniz. Peki ya onlarla ne kadar ilgileniyorsunuz? Neyle ilgileniyorsanız, onu seviyorsunuz demektir. Çocukları sevmek onların ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak demek değildir. Sevmek onlarla ilgilenmek, onlarla vakit geçirmktir. Bizler çocuklarımızdan çok televizyonlarla vakit geçiriyoruz. Sizin sinemalarınız mı daha önemli, çocukların geleceği mi?” diye sordu.

Gelişen teknolojinin faydalarının yanında çeşitli zararları da olduğunu dile getiren Petek, “ Bundan 30 yıl önce çocuklar dışarı çıktığında 1 ya da 2 kötülük görüyordu. Şimdi ise sayıda kötülükler, olumsuzluklar var. Bu dönemde anne baba olmak çok zordur. Hatta dünyanın en zor mesleğidir anne baba olmaktır. Evdeki hesap bazen çarşıya uymuyor, 2 kere 2 bazen 4 etmeye biliyor” şeklinde konuştu.

Petek, “ Çocuğunu sevmek ona güzel ayakkabılar almak değildir. Veliler ‘eğer 5 alırsan sana şunu, bunu alacağız’ diyorlar. Çocuğa bir ödül alınacaksa bu rüşvetle olmamalıdır” ifadelerini kullandı. Toplantının sonunda katılımlarından dolayı Petek’e çiçek takdim edildi.