“Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın”

Mehmetçikli öğrenciler, Mehmet Akif’i andı

Mehmetçik Ortaokulu tarafından düzenlenen İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı dün gerçekleştirildi. Programda bir konuşma yapan Okul Müdürü Ahmet Yolcu, Mehmet Akif Ersoy’un örnek alınacak bir şahsiyet olduğunu belirterek, “Mehmet Akif gibi değerlerimizi yaşatmak, fikirlerini, eserlerini, kişiliğini ve edebi kimliğini bugünkü nesillere anlatmak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır” dedi.

100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı İbrahim Şahin, Milli Eğitim İl Müdürü Yaşar Petek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Karakoç, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Mehmetçik Ortaokulu Müdürü Ahmet Yolcu, Mehmet Akif Ersoy’un örnek alınacak bir şahsiyet olduğunu belirterek, “Millet olarak büyük bir heyecan ve coşkuyla söylediğimiz İstiklal Marşımız, bu milleti millet yapan, ayrılmaz bağlarla birbirine bağlayan ortak ruh, kültürel değer, birlik ve beraberliğimizin simgesi ve en büyük mutabakat metnimiz olmuştur” ifadelerini kullandı.

Yolcu, sözlerine şöyle devam etti:

“Milletimiz, kendisine armağan edilen bu eşsiz şaheseri, daima kalbinde hissedecek, her zaman ve her yerde coşkuyla, gururla söyleyecek, bağımsızlığından, vatanın bölünmez bütünlüğünden ve bayrak sevgisinden asla vazgeçmeyecektir. Bu itibarla, Mehmet Akif gibi değerlerimizi yaşatmak, fikirlerini, eserlerini, kişiliğini ve edebi kimliğini bugünkü nesillere anlatmak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92. yıldönümü münasebetiyle, başta büyük önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, yüksek ahlakı, özgürlüğe adanmış kahraman kişiliği, yaşadığı toplumun inanç ve mücadele azmini anlayan ve anlatan eserleriyle yarınlarımıza yol gösteren büyük fikir ve düşünce adamı merhum Mehmet Akif Ersoy’u, bir kez daha rahmet, minnet ve dualarla yad ediyoruz” dedi.

Yolcu’nun konuşmasının ardından Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Ümmü Gülsüm Yıldız, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlattı. Programda daha sonra Ersoy’un kişilik özelliklerinin anlatıldığı kısa bir gösteri düzenlendi.

Gösterinin ardından 6.sınıf öğrencisi Yasin Cebeci, ‘Bülbül’, 7.sınıf öğrencisi Aysu Kağnıcı, ’Zulmü Alkışlayamam’, Ömer Faruk Sungur ise ‘Çanakkale Şehitlerine’  isimli şiirleri okudu. Şiirlerin okunmasından sonra Mehmetçik Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili sokak röportajları, katılımcılara izlettirildi.

Daha sonra 7.sınıf öğrencisi Sena Karataş, İstiklal Marşı’nın yazılışı, kabulü ve sonrası hakkında bilgiler verdi. Program, ‘İstiklal Marşı’ isimli oratoryo gösterisiyle sona erdi.