Dunlop

“Adam gibi toplu sözleşme kanunu istiyoruz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilciliği Bakanlar Kurulunda kabul edilip meclise gönderilen Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısına tepki gösterdi. Çankırı Valiliği önünde konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilciliği adına Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı Nuh Yalçın, tasarının memurları hayal kırıklığına uğrattığını aktardı.

“Meclis’e sevk edilen tasarının son haline bakıldığında, sürecin baştan sona kandırma ve oyalamadan ibaret olduğu ortaya çıkmaktadır” diyen Yalçın, “Bu tasarı ile anayasa değişikliğinde, toplu sözleşme vaat edilerek, memurlarımızın umutlarının çalındığı belgelenmiştir.

Bu tasarı ile vaatler fos çıkmış, verilen sözler yalan olmuş, maskeler düşmüş, ak denilen karaya dönmüştür.

Taslak incelendiğinde sendikalar arasında Hükümet tarafından açık bir ayrım yapıldığı görülmektedir. Toplu sözleşmede sendikaların temsili noktasındaki adaletsizlik, her halde AKP’nin adalet anlayışından başka hiçbir şey değildir.

Bu nasıl bir adalettir ki, taslakta Memur-Sen’in her 128 bin üyesi için bir temsilci, Türkiye Kamu Sen’in her 200 bin üyesi için bir temsilci, KESK’in 232 bin üyesi için bir temsilci düşmektedir.

Buna göre genel toplu sözleşmede Memur-Sen 4 temsilci, Türkiye Kamu-Sen 2 temsilci, KESK ise 1 temsilci ile temsil edilecektir.

Bu durumda hükümet Memur-Sen’e toplu sözleşmeyi bağışlama hakkı vermek için adalet mekanizmasını delik deşik etmiştir.

Memur-Sen toplu sözleşmeyi imzalamazsa, Türkiye Kamu-Sen ve KESK, Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna itiraz yetkisine sahip bulunmamaktadır” dedi.

“Anlaşılıyor ki hükümet, memurlarla toplu sözleşme yapmak istemiyor; toplu sözleşme masasında dikensiz gül bahçesi istiyor” diyen Yalçın, “Hükümet, kurduğu toplu sözleşme tiyatrosuna figüran oyuncu arıyor.

Türkiye Kamu-Sen’in memurlarla ilgili hiçbir karanlık senaryoda yer almayacağını görenler, kendi anlayışlarına uygun sendikayı buldular; palazlandırdılar; şimdi de onlarla al takke ver külah toplu sözleşmecilik oynayacaklar” dedi.

“Bu tasarı bir tek ilkeyle örtüşmektedir o da; AKP’nin sendikacılık ve yandaşlık ilkeleridir” diyen Yalçın, konuşmasının devamında, “ Böyle bir tasarının getireceği sisteme de memur sendikacılığı denemez. Bunun adı da olsa olsa AKP tipi sendikacılık olur.

Bu dalavereye ne 2,5 milyon kamu görevlisi ne de onların tek gerçek temsilcisi Türkiye Kamu-Sen asla izin vermeyecektir.

Hükümetin bilmediği ya da dikkate almadığı husus şudur: sendikacılık, sadece masa başında yapılan görüşmelerle sınırlı bir faaliyet değildir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, memurlarımızın umutlarını çalan; hayal tacirliği yapan; kamu görevlilerinin anayasal haklarının önüne set çeken zihniyetin ürünü olan bu yasa tasarısına karşı, her türlü mücadeleyi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Bu tasarının yasalaşma sürecinin her aşamasına, tüm imkânlarımızla ve enerjimizle müdahil olmaya devam edecek, eylemlerimizi sürdüreceğiz.

Adil ve demokratik bir Hakem Kurulu istiyoruz. Kısacası biz; Adam gibi toplu sözleşme kanunu istiyoruz.” dedi