“ABD’ye değil kendi çiftçimize hizmet edelim”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, partilerine geçen belediyelerde incelemelerde bulunmak üzere geldiği Çankırı’da ilk olarak CHP İl başkanlığını ziyaret etti.

Parti binası önünde yapılan karşılamanın ardından toplantı salonunda partililerle sohbet eden Günaydın, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe ile birlikte 9 Eylülde CHP’ye geçen belediyeleri ziyaret ederek ne tür çalışmalar yapacaklarını görüşmek için Çankırı’ya geldiklerini ifade edip, yararlı bir ziyaret olmasını temenni ettiklerini söyledi.

Önümüzdeki seçimlere kadar CHP olarak çalışıp memleketi iyi bir yere taşımayı hedeflediklerini kaydeden Günaydın, Türkiye’de yapılan özelleştirmeler ve sonuçlarından bahsetti.

Günaydın, daha önce tütün fabrikalarının özelleştirilerek tütün çiftçisinin ve tütün fabrikalarındaki işçilerin mağdur edildiğini hatırlatarak, aynı şeyin şeker fabrikası işçilerine yapılmak istendiğini söyledi.

Şeker fabrikalarının kapatılarak Türkiye’nin mısırdan yapılan sağlıksız tatlandırıcılara bağlı hale getirilmek istendiğini belirten Günaydın , “ABD’den getirilecek mısırdan tatlandırıcı üretilecek. Biz neden kendi çiftçimize değil de ABD’ye hizmet ediyoruz?’’ dedi.

2002 yılına göre ekim alanlarının 20 milyon hektar azaldığını belirten Günaydın, ‘’Çiftçilik bitiyor. Üretim azalıyor. Çiftçi 2002 yılında buğdayını 45 kuruştan satarken bugün hala 50 kuruştan satıyor. Bize bunu bile bile çiftçi neden onlara oy veriyor diyorlar. Eğer bunlara rağmen hala AK Parti bu kadar oy alıyorsa hata bizim. Demek ki onların yanına yeterince gidememişiz, kendimizi anlatamamışız. Bize düşen onların yanına gidip, gerçeği anlatmak. Ayrıca üreten çiftçi zaten gerçeği biliyor’’ ifadelerini kullandı.

CHP’nin sesini şimdide mecliste kısmaya çalıştıklarını savunan Günaydın, ‘’Şimdi vatandaşımız TRT 3’ü açarak meclisin ne yaptığını, milletvekillerinin neyle uğraştığını izliyordu. Bunlar TRT 3’ün de sesini kısarak CHP’nin halka ulaşmasını önlemeye çalışıyorlar.  Önümüzdeki seçimlerde biz bunu da aşacağız” diye konuştu.

Son dönemde yaşanan terör olaylarına da değinen Günaydın, şunları söyledi:

‘’2002 yılında sıfır terör ile ülke yönetimini ele alan AK Parti şimdi ülkeyi nereye getirdi? Anadolu’da her gün bir eve ateş düşüyor. CHP terörle mücadeleye destek vermiyor diyorlar. Biz neye destek vereceğiz? PKK ile görüşmenize, pazarlıklarınıza  mı destek vereceğiz?’’ dedi.