Dunlop

“AB Standartları Işığında Tehdit Altında Olan İncinebilir Grupların ve Özellikle Kadınların Korunması” projesi çalıştayı dün Büyük Otel’de yapıldı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın başında, projenin İçişleri Bakanlığı ve İngiltere hükümeti arasında ortaklaşa yürütülmekte olduğu belirtildi. Proje hakkında genel bilgiler veren Mülkiye Başmüfettişi Hüseyin Başol Güleç, projenin Türkiye genelinde 11 ili kapsadığını kaydetti. Emniyet ve adliye çalışanlarının yanı sıra kaymakamların da katıldığı toplantıda projenin hedef kitlesinin, adliye çalışanları ve müfettişler olduğu kaydedildi. Mülkiye Başmüfettişi Hüseyin Başol Güleç, üniversitelerin, STK’ların, kamu kuruluşlarının da hedef kitle arasında yer aldığını söyledi.

 

Çalışma programı hakkında çeşitli bilgiler veren Güleç, ‘Programımızda zaman zaman ufak çaplı değişiklikler yapıyoruz. 11 ilde çalıştaylar düzenliyoruz. Şubat ayı sonuna da Ankara’da bir sempozyum düzenlemeyi hedefliyoruz. Biz sorunları çözmek istiyoruz, çözüm noktasında da kilit noktada sizler bulunuyorsunuz’ dedi.

 

Tanıtımın ardından kısa bir konuşma yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, çalıştay kapsamı içerisinde Çankırı’nın da yer almasından mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

Kadınların tehdit alan grubun başında olduğunu belirten Özcan, ‘Bu tür çalışmaların korunmaya katkı sağlayacağına inanıyorum. İnşallah olumlu sonuçlar çıkacaktır, emeği geçenlere teşekkür ederim’ dedi.

 

Sohbet havasındaki tanışma faslıyla devam eden programda, daha sonra Mülkiye Başmüfettişi Mustafa Üçkuyu kürsüye çıktı. Proje hakkında kısa bir sunum yapan Üçkuyu, grupların çeşitli tehditler aldıklarını işaret etti. Tehdidin tanımından yola çıkan Üçkuyu, ‘Tehdidin belirli bir şekli yoktur. Beşeri ya da fiziki birçok tehdit unsuru vardır. Hatta bazen kaşlarını çatmak bile tehdit olarak algılanabilir’ dedi. Tehdit altında olan grupların güçsüz kişiler olduğunu belirten Üçkuyu,  devletin sosyal yaşam kuralları gereği güçsüz kişileri koruması gerektiğini kaydetti.

 

Çeşitli ikramlarla devam eden toplantı grup çalışmaları ile son buldu.