“25 yıldır devam eden kangreni çözdük”

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç Fuar Yolu devamındaki 3 bin 68 m2’lik alanı 563 bin lira karşılığında kamulaştırdıklarını belirterek, “25 yıldır devam eden kangreni çözdük” dedi.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç dün makamında bir basın toplantısı düzenleyerek, yıllardır kamulaştırılması ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılan Fuar Yolu’nun devamını uygun bir miktarla kamulaştırdıklarını açıkladı.

Alanın çevre estetiği açısından büyük öneme sahip olduğunu aktaran Dinç, “Fuar Yolu’nun devamındaki alanla ilgili çalışmalarımız nihayet sonuçladı. Kamulaştırma işi biraz gecikti, ama gecikme nedenimiz işin maddi boyutu idi. Bu işe biz ilk soyunduğumuzda eski para 1 trilyon 200 milyar para istediler, bu parayı belediye bütçesiyle karşılamamız imkânsızdı ve çok sıcak bakmadık. Hak sahipleri ile görüşmelerimizi devam ettirdik. En son görüşmemizde bir mutabakata vardık. 1 trilyon 200 milyar istedikleri alanı 563 milyara belediye imkânlarımızla kamulaştırdık. Evler yıkıldı, yakın zamanda çalışmalarımızı tamamlayarak halkın hizmetine sunmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Bölge halkının da alandan muzdarip olduğunu sözlerine ekleyen Dinç, “Biz 25 yıldır devam eden kangreni çözdük. Çevre halkı da buradan muzdarip idi. Buranın toplam alanı 3 bin68 m2. Arsadaki evlerin değeri 57 bin 500 lira, kalan yerler ise boş arsa” şeklinde konuştu.

Makamında düzenlediği toplantının ardından gazetecilerle birlikte kamulaştırılan alana gelen Dinç, kısa zamanda alt yapı ve yol çalışmalarına başlanacağını söyledi. Dinç ayrıca Çankırı’nın büyük bir alan daha kazandığını, alanın miting alanı olarak da kullanılabileceğini ifade etti.

Gazetecilerin yeni otogar ve Çankırı Lisesi bölgesindeki trafik akışıyla ilgili sorularını yanıtlayan Dinç, karayolları ile görüşmelerin devam ettiğini ve iki alana da kavşak yapılacağının sinyallerini verdi.