“2 işçi sizden, 1 işçi bizden”

Türkiye İş Kurumu, işsizliği önlemek ve istihdamı artırmak için başlattığı İşbaşı Eğitim Programları kapsamında, sigortalı en az 2 işçi çalıştıran iş yerlerine yeni başlatılan bir işçinin 6 ay süreyle maaş ve sigortasını karşılayacak.

Çankırı İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ercan Irmak, 26. Bölge Kastamonu Eczacı Odası Çankırı il Temsilciliği’ni ziyaret ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.

İşsizliğin giderilmesi yönünde çalışmalarının devam ettiğini belirten Irmak, yanında en az iki sigortalı işçi çalıştıran işverenin, okula devam etmeyen ve 15 yaşından büyük bir kişi istihdam etmesi halinde 6 aylık maaş ve sigorta giderlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının uyguladığı proje hakkında bilgi veren Çankırı İş Kurumu Müdür Yardımcısı Ercan Irmak, “ İş yerinde en az iki kişi olmak üzere 10 kişiye kadar bir kişinin maaş ve sigortası 6 ay süreyle İş Kurumu tarafından karşılanacak. 6 Ay boyunca işverenimizle bu işçi çalışıyor, orda bir meslek öğreniyor. 6 Ayın sonunda işveren ve işçi anlaşırsa istihdam devam ediyor. Anlaşamazlarsa 6 ay sonunda son buluyor bu anlaşma. Onun dışında işverenimizden herhangi bizim istediğimiz zorlayıcı bir belge yok. Sadece son 3 aylık SSK dökümünü bize getirmeleri yeterli. Çankırı’daki işsizliği önlemek için işverenlerimizi bekliyoruz. Bu büyük bir avantaj ve bu avantajlardan yararlanmalısınız. Şu ana kadar bazı firmalar bize başvurdu ve program dâhilinde eleman gönderdik. Şu an katılım oldukça az ama biz projelerimizi anlatarak katılımın artmasını bekliyoruz.” dedi.

Çankırı’da işsizliğin önlenmesi yönünde birçok çalışmanın yapıldığına değinen Irmak, asıl amaçlarının istihdam ortamı sağlamak olduğunu belirterek, “Bizim bu işteki hedefimiz işveren ile işçiler arasında bağ oluşturmak ve nitelikli elemanlar yetiştirmek. 6 ay boyunca tüm masraflarını biz karşılayacağız, 6 ay sonunda işi öğrendiğinde uygun görürseniz o işçiyi istihdam edeceksiniz. Bizim sloganımız ‘2 işçi sizden, 1 işçi bizden’. Bu hedefte çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.