“14 Mart Tıp Bayramını Kutlarım”

Milletvekili Hüseyin Filiz, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Filiz açıklamasında şunları belirtti: “14 Mart 1827 tarihinde Tıbbiye-i Şahane Mektebinin kuruluşu nedeniyle 1937 yılında 14 Mart Tıp Bayramı olarak kabul edilmiş olup, günümüze kadar hekimler tarafından kutlanmaktadır. Bende hekimlerle ilgili görüşlerimi kısaca belirtmek istiyorum.

Eskiler hekime “Çok okuyan, çok düşünen, çok çalışan” demişler. Gerçekten hekimlik öğrenimi zor, eğitimi pahalı ve ömür boyu hızla değişen şartlara ve bilgilere ayak uydurmayı gerektiren bir meslektir. Öyle bir fedakârlık ki, öğrenimin en uzununu ve ömür boyu zorlu bir yaşam şeklini gerektirir. Mübarek ve mukaddes bir meslek olan hekimlik gece gündüz, soğuk sıcak demeden şartlar ne olursa olsun fert ve toplumun sağlığını korumak, dolayısıyla mutluluğunu sağlamak, herkesin derdine çare olmak için koşmaktır. Hekim, sır saklamasını bilen kişidir. Hastasının hiç kimseye söylemediği sırlarını dinler, yeni şeyler öğrenmek için sürekli öğrenmek zorundadır. Yani hekim, ömür boyu öğrencidir. Hekim, sabırlı olan kişidir. Uzun bir öğrenimden sonra fedakârca hizmet etmek, sabırlı olmakla mümkündür. Her türlü olumsuzluklara katlanabilmek, hoşgörülü olabilmek zorundadır. Öyle ki, başarılı bir meslek hayatı için, kendi yaşayış şekli ve alışkanlıklarını mesleğinin şartlarına uydurmalıdır. Hekim, bilim adamı olma özelliğini asla yitirmemeli, ülkeye ve halka hizmet idealizmini hiçbir zaman bir kenara bırakmamalıdır.

İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın ve tüm toplumun en önemli hedefidir. Bu nedenle hekimlik mesleği önemini hiç bir zaman kaybetmemiş, kutsal bir meslek olarak kabul görmüştür.    Sağlık personeli, ülkemizde çok zor şartlar altında çalışmalarına rağmen kutsal bir mesleğe gönül vermiş, halkımıza daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sağlama mücadelesi içindedirler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün de ifade ettiği gibi sağlığımızı emanet ettiğimiz Türk hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanında özveri ve inançla meslek onuruna yakışır bir şekilde hizmet üretmeye devam edeceklerine inancım sonsuzdur.

Sağlıkta yapılan yapısal dönüşümü ve Sağlıkta başarıyı başta sağlık Bakanımız olmak üzere siz değerli hekimlerimizin, değerli sağlık çalışanlarımızın katkısı ile gerçekleştirdik. Bundan sonra yapacaklarımızın da mayasında hamurunda sizin emeğiniz olacak bu azimle ülkemize ve Çankırı insanına hizmet etmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle insanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren doktorlarımız ile tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’ nı içtenlikle kutluyor, çalışmalarınızda başarılar diler, sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum”