“11 ilçemiz var, ama 5 kaymakamımız var”

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, dün Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı’nı ziyaret ederek, köy muhtarlarıyla tanışma fırsatı buldu ve muhtarlardan gelen şikâyetleri dinledi.

 

Ziyarette sanayi ve tarım yatırımlarından bahseden Özcan, “Sanayi yatırımlarında doğu illeri ile aynı yatırımı alabiliyoruz, fakat tarım yatırımlarında bu böyle değil” dedi.

 

İlçe ziyaretlerine başlayarak Çankırı’yı tanımaya başladığını söyleyen Özcan, önceki gün ziyaret ettiği Kızılırmak ilçesini pazar konusunda beklediğinden üstün bulduğunu kaydetti.

 

Özcan ayrıca Çankırı’ya yapılacak yatırımlar konusunda çeşitli bilgiler verirken, “Kasım ayının ilk ya da ikinci haftasında 11 tane tesisin temelini atacağız. Bunu bakanlarımızın Çankırı ziyaretleri esnasında belirttik. Bu hem sizi, hem bizi yakından ilgilendiriyor, ama kimse gelip bana ne oldu diye sormuyor” dedi.

 

Çankırı’da hizmetlerin paralel gitmediğinin de altını çizen Özcan, Yıldıztepe’ye yapılan telesiyej çalışmasını örnek gösterdi.

 

Vali Özcan, ziyarette köy ve köylülerin sorunlarıyla yakından ilgileneceğini belirtirken, Çankırı’nın kültür ve turizm alanında geri kaldığının da altını çizdi. Çankırı’da yeterli mülki amirin bulunmadığını da söyleyen Özcan, “ 11 ilçemiz var, ama 5 kaymakamımız var. Bu böyle olmaz. Bir kaymakam birkaç ilçeyi idare etmeye çalışıyor. Kasım 15’te her ilçede bir idari amir olacak. Buradan bunun sözünü veriyorum” dedi.

 

Ziyaret sonunda bu tür ziyaretlerden hoşlanmadığını belirten Vali Özcan, “Evcilik oynar gibi yapılan merasimli ve sonuca ulaşmayan ziyaretler pek hoş değil. Birbirimizi ziyaret edelim, siz bana gelin ben size geleyim, ama bir sonuca ulaşalım” dedi.

 

 

“Bunu bana değil belediye başkanına sorun?”

 

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Ziraat Odası ziyaretinde gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı.

 

KARGAZ ile Çankırı Belediyesi arasındaki sorunu çözdüğünü ifade eden Özcan, “Çalışmalar belediye denetiminde Pazartesi gününden itibaren başlayacaktır. Halkı mağdur etmemek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz?” dedi.

 

Muhabirimizin “Bizce su daha önemli bir problem. Neredeyse her hafta mutlaka sularımız kesiliyor. Bu konuyu nasıl çözüme kavuşturabiliriz” sorusunu yanıtlayan Vali Özcan, ‘Biz daha çok köy problemleriyle ilgileniyoruz.  Su borularımız eski olduğundan ve gelen suyun tazyikli olmasından dolayı borular patlıyor ve sular kesiliyor. Bu konu Çankırı Belediyesi ile alakalı, bu yüzden bu soruyu bana değil belediye başkanına sorun” dedi.