“ Öğretmenlik tanrı mesleğidir”

Ülke genelinde olduğu gibi Çankırı’da da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

 

Atatürk Alanı’na çelenk koyma ve saygı duruşuyla başlayan program Atatürk Heykeli önünde okunan İstiklal Marşı ile devam etti.

 

Atatürk Anıtı’ndan sonra kutlamaların ikinci adresi Kültür Merkezi oldu. Kültür Merkezi’nde öğrencilerin müzik dinletisiyle devam eden programda, öğrenciler tarafından şarkılar söylenip, şiirler okundu. Ardından öğretmenliğe yeni başlamış öğretmenler adına 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi öğretmenlerinden Altan Karakoç bir konuşma yaptı. Karakoç, öğreten sayısının gün geçtikçe arttığını belirterek, “Tüm öğrencilerimizi birer öğretmen olarak görüyor, öğrenmenin yaşının olmadığını ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Daha sonra emekli öğretmenler adına konuşma yapmak için kürsüye davet edilen eski Ticaret Meslek Liseli Müdürü M. Nuri Bilgiç, öğretmenliğin sabır gerektiren değerli bir meslek olduğunun altını çizerek, “ Öğretmenlik tanrı mesleğidir” dedi.  Bilgiç, yaptığı konuşmanın ardından kaleme aldığı öğretmenleri anlatan duygusal bir şiir okudu. Misafirlerden büyük alkış alan şiirden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak için Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek kürsüye davet edildi.

 

Konuşmasına misafirleri selamlayarak başlayan Petek, öğretmenliğin tarihin en eski mesleklerinden olduğunu ve eskimez bir mesleği olduğunu söyledi. MEB’in 2005 yılına kadar uyguladığı eğitim sistemine değinen Petek, tüm okulların bilgisayar ve internete kavuştuğunu söyledi.

 

Konuşmasına Atatürk’ün sözleriyle devam eden Petek, Van ve Erciş’te hayatını kaybeden öğretmenlere rahmet dileyerek sözlerini tamamladı. Petek’ten sonra kürsüye çıkan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, eğitimin önemi hakkında çeşitli bilgiler verirken, Çankırı’daki eğitimin gelişmesi için tüm eğiticilerin üzerine düşen görevleri yapması gerektiğini söyledi.

 

Depremde hayatını kaybeden öğretmenlere rahmet dileyen Özcan, eğitim için ellinden geleni yapacağını kaydetti. Konuşmaların ardından geçtiğimiz günlerde yapılan şiir dinletisinde birinci seçilen Rumeysa Canbaz tarafından “Ben bir öğretmenim” isimli şiir okundu.

 

Mesleğe yeni başlayan yaklaşık 60 öğretmenin yaptığı yemin töreninden sonra, emekli olan öğretmen ve bazı personellere Vali Vahdettin Özcan tarafından “Hizmet Şeref Belgesi” verildi. Ödül töreni öğretmen konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere verilen ödüllerle devam etti.

 

Yaklaşık 2 saat devam eden kutlama programı öğrenciler tarafından verilen “24 Kasım oratoryosu” isimli müzik programı ile son buldu.