‘Sevgililer Günü’nde akit imzalandı

Çankırı Valiliği tarafından restore edilen Peta konağı artık tarih ve kültür kokacak. Daha önceden Çankırı Barosu’na tahsis edilen Peta konağı Çankırı Valiliği tarafından restore edilerek Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD)’a tahsis edildi. Dün Çankırı Valiliğinde gerçekleştirilen hizmet protokolü imza töreninde Vali Vahdettin Özcan, Çankırı’ya güzel bir eser kazandırmaktan dolayı mutlu olduklarını ve bu eserin imzalanan hizmet protokolü sayesinde tüm topluma hizmet eder duruma geleceğini ve bundan dolayı da çok mutlu olduklarını belirtti.

2012 yılında Özel İdarenin 17 milyonluk bir bütçesinin olduğunu fakat sadece personele giden giderin 20 milyon Tl olduğunu açıklayan Vali Özcan, “Diyeceksiniz ki nasıl oluyor? Bu rakamlara rağmen nasıl hizmet gerçekleştiriliyor? Bunu merkezi idareden gelen yardımlarla karşılıyoruz. Maalesef Türkiye’nin gerçeği bu. Küçük şehirlerde daha çok yaşanıyor bu durum. Ama biz bu kıt kaynaklara rağmen yol, su, kanalizasyon vb. çalışmalarımızın yanında kültürel ve sosyal çalışmalara da büyük katkı sağlıyoruz. Bir örneği de bugün hizmet protokolü yapacağımız Peta konağı. Burayı restore ettirdik ve bugünden sonra amacına uygun bir şekilde kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yapılacağı bir yer olacak. Burayı ÇAYASAD’a tahsis edeceğiz. Biz kamuyuz ve burada muhatabımız bir STK temsilcisi. Burayı onların hizmetine sunduk ve onlardan sanatsal ve kültürel çalışmalar bekliyoruz. Bugün 14 Şubat sevgililer günü ve bir akitle evleneceğiz” dedi.

Türkiye’de ilk defa böyle bir çalışmanın yapıldığını da aktaran Vali Özcan, Peta konağının yanında bulunan Yaran Evi’nin de tekrar restore edileceği Köprü Sokak’da bulunan Sarı Kadı Konağı’nın da restore edilerek Çankırı tarihi ve kültürünün hizmetine sunulacağını dile getirdi. Çankırı Yaran Evi ve Peta Konağının bulunduğu sokağın bir kültür sokağı haline getirileceğini de vurgulayan Vali Özcan, Ramazan ayında orada çeşitli aktiviteler yapılacağını belirtti.

“Burası kesinlikle ÇAYASAD’ın malikanesi olmayacak” diyerek sözlerine başlayan ÇAYASAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım, Konağın kendilerine tahsisi konusunda emeği geçenlere teşekkür etti. Dernek olarak 9 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Yıldırım, “Bu konak bize yeni pencereler açtı. Artık Çarşamba ve Cuma sohbetlerimiz daha kaliteli yapılacak. Buraz önce de dediğim gibi burası 2-3 kişinin yeri değil tüm Çankırı halkının yeri olacak. Halkımızın evi olacak ve ‘ben girebilir miyim?’ demeden kapımızın tokmağını çalarak içeri girecek. Çünkü burası kültür ve sanat merkezi. Bizim şu anda en büyük hedefimiz ÇAYASAD’ı İzmir’den Kars’a kadar tanıtmak ve herkesi sanatla buluşturmak. Burası tamamen bir kültür sokağı olacak” dedi yapılan konuşmaların ardından hizmet protokolü imzalandı.

Protokol imza töreninin ardından Yıldırım basın mensuplarına ÇAYASAD Sanat Evi’ni gezdirdi. Yıldırım tüm Çankırı halkını Sanat Evine beklediklerini belirterek, “Burada çeşitli kurslar açacağız, sohbetler yapacağız. Özellikle gençlerimizi sanat ve kültürle buluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü gençlerimiz bilgisayarın bir penceresinden giriyor ve zararlı mı zararsız mı bilmeden oraya kapılıyor. Biz bunun önüne geçmek istiyor ve daha sağlıklı ve sanatı seven bir gençlik yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.