Dunlop

‘Üreten Kobiler’ istişare toplantısı yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı’da faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik fırsatlar, imkânlar ve beklentiler konusunda üreten kobiler toplantısı yapıldı.

Toplantıya Vali Şemsettin Uzun, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, KUZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüseyin Şen, kurum ve kuruluş temsilcileri, işadamları ile sanayiciler katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “Valimiz Haziran ayı içerisinde emekli oluyor. Bu belki de Valimizle birlikte son toplantımız. Arkadaşlarımızın sorunlarından en önemlisi kalifiye elemanla ilgili. Bununla ilgili zaman zaman kurslar açıyoruz, açmaya da devam edeceğiz” dedi.

KOSGEB Çankırı Müdürü Ahmet Özbekler yaptığı sunumda, KOSGEB nedir? KOBİ’lerin Türkiye’de’ki yeri, KOSGEB organizasyonel yapısı, KOSGEB destekleri, kredi faiz ve destek programları, KOBİ’ler için yeni dönem, KOSGEB’den yeni destekler, genel destek ve KOBİ proje destek programı, Ar-Ge inovasyon, endüstriyel uygulama destek programı, girişimcilik, işbirliği-güç  birliği destek programı konuları hakkında sunum yaptı.

KUZKA Genel Sekreteri Hüseyin Şen, “Kalkınma ve bölgesel kalkınma kavramları, kalkınma nedir,  bölgesel kalkınma nedir, bölgesel kalkınma anlayışındaki değişim, günümüzün bölgesel kalkınma anlayışı, kalkınma ajansı nedir, kalkınma ajansının temel özellikleri, dünyada kalkınma ajansları, Türkiye’de’ki istatistikî bölge birimleri, Türkiye’deki kalkınma ajansları neyi hedefliyor, KUZKA’nın bölgeye sağladığı faydalar” hakkında detaylı sunum yaptı.

Ticaret ve Sanayi Odası Projeler Koordinatörü Ercan Ayaz, uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri hakkında bilgi verdi.

Ayaz, işveren talepleri toplanmasının devam etmekte olduğunu belirtti.

Vali Şemsettin Uzun, “Çankırı’da gerçekten işçi ve kalifiye işçi sıkıntımız var. Kurşunlu ilçesindeki tesisler devreye girince 3 bin işçiye ihtiyacımız olacak. Bu sıkıntıları Çankırı dolduramazsa iş için diğer illerden Çankırı’ya gelecekler. Bu projelere dört elle sarılın. Devlet olarak ihtiyacı olan asker ailelerine yardım ediyoruz. Destek konusunda Çankırı’nın 4. grupta olması yatırımcılara bir destek sağlıyor. Ben belediye hudutlarını açtım, sizler de yatırımlara önem verin. KUZKA desteklerinden yararlanın” dedi.

İşadamı Kamil Filiz, yetişmiş kalifiye işçi ye başka bir firma 100 lira daha fazla verince işçinin oraya kaydığını, kalifiye ve yetişmiş eleman sıkıntısı çektiklerini belirtti.