Dunlop
featured

Toplu iş sözleşmesi imzalandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Yakınkent Organize Sanayii’nde faaliyet gösteren Japon sermayeli Sumitomo Rubber AKO’da çalışan işçiler, Ocak ayından bu yana sürdürdükleri toplu iş sözleşme görüşme masasında zaferle ayrılarak kalktılar.

Petrol İş Çankırı Şubesinin örgütlü olduğu Sumitomo Rubber Akolastik San. ve Tic. A.Ş işyeri toplu iş sözleşmesi uzun müzakerelerin ardından 15 Haziran Çarşamba sabahı, sendikamız genel merkezinde imzalandı.

Petrol İş  Çankırı Şubesinin örgütlü olduğu Sumitomo Rubber Akolastik San. ve Tic. A.Ş işyeri  toplu iş sözleşmesi, 15 Haziran Çarşamba sabahı erken saatlere kadar süren toplantı sonucunda genel merkezimizde imzalandı.

Mutlu sonla tamamlanan toplu-iş sözleşmesine göre işçiler; 31 Aralık 2021 maaş ücretlerine ortalama yüzde 86 zam aldı.

İlk yılın sonunda (01 Ocak 2023 tarihinden itibaren) Sumitomo çalışanları maaş ve sosyal haklarda enfflasyon oranı artı yüzde 2.5 oranında zam alacaklar.

İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre; Fabrikada çalışan için en düşük 5 bin 740 TL. ve yılda 4 ikramiye oldu. Bunun yanısıra, çalışan işçi evli ise eş, çocuk parası alacak. Yine çalışanlar maaşlarına ek olarak vardiya parası, yakacak, giyim yardımı, devam ödeneği desteği de alacaklar.

Sumitomo toplu iş sözleşmesi toplantısında Petrol İş Genel Başkanı Süleyman Akyüz, Genel Sekreter Salih Akduman, Genel Mali Sekreteri Erhan Yakışan, Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Niyazi Recepkethüda, Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut,  Sumitomo CEO’su Toshihiko Komatsu, Fabrika Direktörü Eichi Hakoshima, İnsan Kaynakları Direktörü Katsuya Tajima, Çalışma İlişkileri Müdürü Bilal Ünal, İnsan Kaynakları Müdürü Ulviye Aliyeva, Fabrika Direktörü Asistanı İpek Gülüç, CEO Asistanı Sultan Ferizan Uzun, KİPLAS Yönetim Kurulu Danışmanı Av. Saadet Ceylan, Av. Ozan H.Aydın, Onur Gözütok, Petrol İş Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topcu, Başkan Yardımcıları Murat Danacı, Ayhan Bostancı (Mali), Sumitomo İşyeri Temsilcileri İsmet Sütlü, Hüsnü Can Teköz ile toplu iş sözleşme servisi uzmanları Av. Serpil Aksakal ve Tuğçe Kalyoncu yer aldı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Petrol iş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topcu, “Petrol-iş Sendikası ile Sumitomo Lastik Fabrikası arasında devam eden Toplu iş sözleşmesi 2 gün süren müzakere sonucu Anlaşmayla sonuçlanmıştır, Kazanan Sendika, Kazanan Emekçi, Kazanan ÇANKIRI, olmuştur, Tüm Emekçi Yarenlere hayırlı uğurlu olsun” dedi.