Projesi Olana 3 Milyon Euro Hibe

Avrupa Birliği fonlarından her alanda yararlanmak için projelerin yapılması gerekiyor.İlgili birimlere sunulan projelerin onaylanması halinde de 3/4’ü hibe olmak üzere nakit yardımı sağlanabiliyor.

Bu amaçla kurulan ajanslarda kişi ve kuruluşlar ile AB arasında bir köprü vazifesi görüyor. Bu amaçla da bu ajanslarda görevli uzman kişiler görev aldıkları bölgelerde halkı bilinçlendirmek ve bu fonlardan yararlanılması amacıyla sık sık toplantılar yapıyorlar.

Çankırı’daki toplantılarını Ilgaz ile tamamlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK uzmanı ve denetmen Mahmut Kantekin konu ile ilgili şunları söyledi: “AB’ye aday  bir ülkeyiz.Aday ülke olduğumuz için bazı fonlardan da yararlanmamız gerekiyor.Tarım ve Hayvancılık kırsal kalkınma programı haricinde bu projede 10 alanda projeye karşılıksız olarak gelir desteği veriyoruz.

TKDK Avrupa Birliğinden gelen  bu fonların dağıtımı ile ilgili sorumlu tutularak görev yapıyoruz.15 şubat-15 mart tarihleri arasında başvuru alacağız.TKDK yeni açıldı.Çankırı’ya gelmeden önce 4 ay bu konuda eğitim aldık.Çankırı’ya geldikten sonra AB Komisyonu bizi denetime tabi tuttu.Ağır bir denetimdi.Bu denetim sonunda akredite olduk ve AB bize yetki verdi.Bu paraların dağıtımında yetkiyi aldık.Biz özerk bir kurumuz Tarım Bakanlığının ilgili kuruluşuyuz.Doğrudan organik bir bağımız yok.Kurumumuzun amacı;Avrupa’nın AB aday ülkelerine hibe desteği veriyor,Ancak bunu Devlet’e değil kendi akredite ettiği özerk kuruma verip dağıtılmasını istiyor.Süreç tamamlanınca tanıtım faaliyetleri başlıyor.İlçelere tek tek gidiyoruz.Genel bir tanıtım yapıyoruz.En son Ilgaz kalmıştı bu süreçte bitti.Daha çok bire bir görüşmelere başlayacağız.proje kabul ediyoruz.Proje amaçlı çalışıyoruz.Projeler sunulduğunda biz kontrol edeceğiz.% 50’den,%65’e kadar hibe desteği veriyoruz.Bu 20 bin ile 3 milyon euro’ya kadar gidiyor”.

Ilgaz İlçe Tarım Müdürü Ergin Alkan da AB fonlarıyla ilgili ilçeye yatırım gelmesi için ellerin geleni yaptıklarını belirterek şöyle konuştu “Burada amaç tarımı desteklemek,tarımdaki yatırım alanını geliştirmek.Yelpaze çok geniş bununla ilgili tarımsal işletmelerimiz var, kurulacak işletmeler var. Bu fonlar AB’nin bize ayırdığı fonlar, yani gidip geri gelen paralarımız, gitmemesi için uğraşıyoruz. Para kalsa AB’ye gidecek bizim paramız orda kullanılacak. Bu paranın bura da kalması için biz İlçe Tarım müdürlüğü olarak elimizden geldiği kadar çiftçimize, köylümüze yardımcı oluyoruz” dedi.

TKDK uzmanlarından Esra Çakır’ın Ilgaz Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü yeni toplantı salonunda yaptığı bilgilendirme toplantısına Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin,Esnaf ve sanatkarlar Oda başkanı Saykal Saykal,MHP ilçe Başkanı Mustafa Horoz,İlçe Tarım Müdürü Ergin Alkan ile birlikte 70 kişi katıldı.   Cengiz Yalçın-Ilgaz