Lokantacılar başkanı ateş püskürdü

Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Ahmet Söğüt son günlerde yaygınlaşan kermeslerin amacını aştığını belirterek, “Esnafımızın canına tak etti” dedi.

 

Son günlerde yaygınlaşan kermeslerle ilgili gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulunan Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Ahmet Söğüt, adeta ateş püskürdü. Söğüt, “Kermesler esnafımızın canına tak etmiştir” dedi.

 

Karatekin Parkı karşısına kurulan Nevbahar Hanımlar Derneği kermesini hedef gösteren Söğüt, kermeslerin normal şartlarda 2 – 3 gün devam ettiğini, bu kermesin ise yaklaşık 10 gündür sürdüğünü söyledi.

 

Söğüt, kermeslerin asıl amacının hanımların yaptığı hamur işlerinin pazarlaması olduğunu belirterek, “Günümüzdeki kermesler tamamıyla amacının dışına çıkmıştır. Bu kermesler resmen lokantalar gibi hizmet vermeye başlamıştır. Kermeslerde masalara servis yapılmaz, ama burada kapı önüne masalar açılmıştır. Bu da bizim esnaflarımızı rahatsız etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Esnafların kermeslerden şikâyetçi olduğunu aktaran Söğüt, “Normal kermeslerde hiçbir gıda pişirilerek satılmaz. Yani döner, köfte gibi yiyecekler kermeslerde bulunmaz. Bu hem çevreyi rahatsız eder, hem de esnafa zarar verir. Bizim esnaflarımız ekmeğinin derdindedir. Devlete vergisini verir, kira öder, sigortalı olarak işçi çalıştırır. Esnaflardan gelen şikâyetler beni bu açıklamayı yapmaya zorlamıştır” dedi.

 

Kermeslerde gıda denetimi yapılmadığının altını çizen Söğüt, “Bunlar hem çevreye zarar veriyor, hem de hiçbir denetime tabi tutulmuyorlar. Açıkçası kermesler amacını aşmış ve esnafımızın canına tak etmiştir” şeklinde konuştu.