Dunlop
featured

KÜSİ planlama ve geliştirme kurulu toplantısı yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü sekretaryasında yürütülen Çankırı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulunun 2021 yılı 1. Dönem toplantısı Vali Yardımcısı Hamdi Bolat başkanlığında, Çankırı Valiliği, Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantı Vali Yardımcısının açılış konuşmasından sonra bir önceki kurul toplantısında alınan kararlar ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verildi. İlk olarak, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Emrullah Celepverdi’nin İlimizin sanayisi ve dış ticareti verileri hakkında sunumu ile başladı. Celepverdi sunumun devamında İlimizde yürütülen Ar-Ge faaliyetleri ile Ar-Ge/Tasarım Merkezi kurma potansiyeli olan firmalar hakkında bilgiler verdi.

İlimizdeki mikro ölçekli işletmelerin küçük ve orta ölçeğe geçme süreçlerinde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile İlimizin önde gelen sektörlerinin sorunları hakkında KOSGEB Müdürü Cengiz Uğur tarafından sunum gerçekleştirildi. Uğur sunumunda, Mikro ölçekli işletmelerin küçük ve orta ölçeğe geçme süreçlerinde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesinin firmaların kurumsal yapıya kavuşamaması olduğu bu yüzden profesyonel yardım alarak bu problemin aşılabileceğini belirtti. Uğur ayrıca ilimizde önde gelen sektörlerin en büyük sorununun ara eleman sıkıntısı olduğunu, İlimizdeki meslek liselerinin niteliklerinin artırılması gerektiğini vurgulayarak ve kurulan ÇAKÜ TEKNOKENT’in faaliyete geçmesiyle birlikte, İlin sanayisinin katma değeri yüksek ürünlere yönelmesine olumlu etki yaratacağına değindi

 Akabinde İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Mehmet Gayret, İlimizdeki nitelikli işgücü kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verdi. Sunumunda, Şabanözü OSB ve Yakınkent OSB’deki firmalar ile nitelikli istihdamın artırılmasına yönelik yapılan çalışmalara değinmiş olup, İşverenlerin öncelikli olarak çalışana ihtiyaç duyduğu mesleklerin; Makine Bakımcısı, PLC İşçisi, CNC Operatörü, Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri, Tekstil Desinatörlüğü Teknikeri, Kaynak Teknikeri gibi meslekler olduğu, bu alanlarda nitelikli işgücü yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Gayret ayrıca İldeki Üniversitenin ilgili MYO’larında bulunan Elektronik Teknolojisi, Metal Teknolojileri gibi programların müfredatının Sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Son olarak söz alan Rektör Yardımcısı aynı zamanda Çankırı Teknokent Genel Müdürü olan Prof. Dr. Mehmet Erdem, Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisinin güncel durumu hakkında ve Üniversite ile birlikte yapılabilecek potansiyel işbirlikleri hakkında üyelere bilgiler verdi.

Toplantı daha sonra Bakanlık tarafından belirlenen gündem maddeleri hakkında, kurul üyelerinin görüş ve önerileriyle kararlar alındı. Alınan kararlar ile İlimiz sanayi ve teknoloji verilerinin güvenilir ve sürdürülebilir şekilde kayıt altına alınması ve sanayi üretiminin dönüşümünü sağlayarak cari açığın kapatılmasına destek verilmesi amaçlandı. Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, KOSGEB, İŞKUR, ÇAKÜ TEKNOKENT ve ÇAKÜ TTO koordinatörlüğünde alt çalışma grupları oluşturuldu.