Kampüs alanına yeni bir temel

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi temel atma töreni gerçekleştirildi.

Uluyazı Kampüsü’nde düzenlenen törene Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yaparak Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Uluyazı Kampüs alanı hakkında bilgi verdi.

Kampüs alanında devam eden fakültelerin inşaatları hakkında bilgiler veren Savaş, alt yapı çalışmalarını anlattı.  Yolu yapıldığında ve bu sene bölümlerin kampüs alanına taşınmasıyla birlikte Türkiye tarihinde kendi kampüsüne bu kadar hızlı taşınan ilk üniversite olacaklarını bildirdi.

 

Bilimsel çalışmaları anlatan Savaş, ‘’Çankırı’nın derdiyle dertlenen, kendilerini Çankırılı kabul edip, Çankırı’nın lokomotifi olmaya hazır bir üniversiteyiz’’ dedi.

Temeli atılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hakkında da bilgi veren Savaş,  binanın 14 bin619 metrekare kapalı alana yayılan 3 bloktan oluşacağını dile getirerek,  ‘’Bloğun biri hocalara ayrılacak diğerleri ise öğrencilere.  54 öğretim görevlisi odası, 18 derslik, 2 anfi 15 toplantı salonu bulunacak’’ diye konuştu.

Profesör değilim, halkın vekiliyim ondan dolayı halkın sesiyle konuşacağım diyerek sözlerine başlayan Milletvekili Hüseyin Filiz  ise “Başbakanımız Çankırı’ya geldiğinde açılan pankart ‘İş istemiyoruz, Aş istemiyoruz, Üniversite istiyoruz’ dilekleri ile Çankırımız Üniversiteye kavuştu” dedi.

Hizmet nereden gelirse gelsin, hizmetin adresi Çankırı olduğunda her zaman göreve hazır olduğunu belirten Filiz “Hizmetin yanında olmamak mümkün değil. Bugün Çankırı’da 12 bin öğrenci olabilirdi. Ama şuan 7 bin öğrencimiz var. Bunda kimsenin kabahati yok. Daha çok yatırım yaptığımızda bu sayı artacak.” diyerek,  Bin kişilik öğrenci yurdu temel atma töreninde de bulunacağını ifade etti.

İlmin ve bilimin yanında olmamak mümkün değil diyerek sözlerine devam eden Filiz “Bugün ilme ışık tutan insanların daha fazla yetişmesi için bir temel daha atıyoruz. Buradan öğrenci arkadaşlarıma sesleniyorum. Bu ilim yuvasında sadece diploma almak için okumayın. Günümüzde sadece diploma bir işe yaramıyor. Aldığınız diplomaları iş kolları tarım, sanayi, ticaretle entegre yapmalısınız. Entegresiz bir diploma kağıt üzerinde kalıyor.” diyerek “Çankırı Karatekin Üniversitesinin şehrin ticari işletmeleri ile uyum içinde çalışacağına sadece diploma vermeyeceğine inancım tam. Çankırı için çakılacak bir çivi dahi olsa, hizmet için orada bulunacağım” dedi.

Vali Vahdettin Özcan da, son geldiği günden bu güne kadar kampüs alanının çok değiştiğini belirterek, ‘’Buradaki yatırımcı kuruluşların başı olarak şunu açıkça söylüyorum:  Biz bu kadarını yapamazdık.  Rektörümüzün çalışkanlığı, azmi, Çankırı için büyük şans” ifadelerini kullandı.

İlçelere kurulan Meslek Yüksekokullarının ilçe ekonomisine katkı sağladığının altını çizen Özcan, aynı şekilde üniversitenin de Çankırı ekonomisine katkı sağlayarak,  göçü tersine çevireceğini kaydetti.

Özcan, Üniversitelerin güçlü olması gerektiğini belirterek, “Üniversiteler ne kadar güçlü olursa bulunduğu kentleri de o kadar güçlendirirler” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Öğretim Görevlisi Kadir Çayır yönetimindeki ekip tarafından Türk Halk Müziği konseri verildi.

Konser sonrasında öğrenciler tarafından oluşturulan ‘Bir Yudum Anadolu’ halk oyunları topluluğu tarafından gösteriler sunuldu.

Program, temel atma töreni ile sona erdi.