İŞKUR ve KOSGEB teşvikleri anlatıldı

Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB) tarafından önceki gün Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Teşviklerden bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çelikten İşletmecilere seslenerek “Bugün burada anlatılacak sunumların hepsi sizin için bir nimet bir çok hibe ve krediler var bu hibe ve kredilerden yararlanıp memleketimize yatırım yaparsanız Tabandan tavana bütün Çankırı ekonomisine canlılık getirecektir.” dedi.

İŞKUR İl Müdürü Muzaffer Çamırcı ise istihdamı artırmak amacıyla iş gücü piyasasına dönük çeşitli programlar yaptıklarını aktararak, “Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Çelikten’in konuşmalarının akabinde bir konuşma yapan KOSGEB İl Müdürü Ahmet Özbekler KOSGEB destek programları hakkında bilgi verdi “KOSGEB olarak  6 destek programımız var şöyle; genel destek programı, kobi proje destek programı, ar-ge, inovasyon, endüstriyel uygulama destek  programı, girişimcilik destek programı, işbirliği-güçbirliği destek programı, tematik proje destek programı’dır.”  şeklinde tek tek anlattı.

KOSGEB Mali bilgilerini paylaşan Özbekler “Acil Destek Kredisi için 920.000 TL, Nitelikli Eleman İstihdam Desteği için ;  35 İşletme  20.000 = 700.000 TL, Tanıtım Desteği için;    35 İşletmeye yaklaşık 210.000 TL destek, Petersburg / Romanya İş Gezileri için Yaklaşık 43 işletme = 86.000 TL, KOBİ Proje Destek Programı için 3 işletme  200.000 TL, Ar-Ge ve İnovasyon Programı  için 1 İşletme  320.000 TL, Girişimcilik Destek Programı için 10 yeni işletme açıldı.” dedi.

Özbekler’in konuşmalarından sonra kürsüye gelen İŞKUR Müdür yardımcısı Ercan Irmak İŞKUR’un faaliyetlerine ve işyerlerine  sağladığı avantajlara değindi Irmak sözlerine şöyle devam etti “Her zaman ki gibi 2 işçi sizden 1 işçi bizden” sloganı ile işiverenlerin işkur hizmetlerinden faydanılması tavsiye edildi.

Diğer taraftan İşkur İl Müdürlüğünce işçilerin neden özel sektörde çalışmak istemediği ile ilgili işsizlerle yaptığı anket çalışması hakkında bilgi verildi. Irmak Ankete 120 İşkura kayıtlı işsizin katıldığını dile getirdi. Anket’in sonuçları;

1-Maaşın beklenenden az olması
2-Fazla çalışma saatleri
3-İş garantisinin olmaması
4-Mesai ücretlerinin ödenmemesi
5-İşyerlerinin uzak olması