Ilgaz Dağı Turizmine 6 Milyon Liralık Yatırım

Kastamonu ve Çankırı sınırlarında yer alan Ilgaz Dağı turizmine Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı desteğiyle 6 milyon liralık macera parkı tesisi yatırımı yapılacak. Yatırımla birlikte Ilgaz Dağı’nda turizmin 12 aya çıkarılması hedefleniyor.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ’nın 2021 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Çankırı İli Ilgaz İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı tarafından hazırlanan Ilgaz Yıldıztepe Macera Parkı Tesisi Projesi’nin hibe desteği sözleşmesi imzalandı. Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezinde düzenlenen imza töreninde KUZKA ile Ilgaz Köylere Hizmet Götürme Birliği ve diğer ortaklar arasında protokol yapıldı. KUZKA tarafından 4 milyon lira hibe desteği sağlanacak Macera Parkı Tesisi ile yıllık 50 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen Ilgaz Dağı Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde turizmin 12 aya çıkarılması hedefleniyor.

Hedef, Ilgaz Dağı’nda Turizmi 12 Aya Yaymak
İmza töreninde konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu bölgeyi turizm konusunda daha ileriye taşımak için el birliği ile il özel idaremiz, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’mız ve Ilgaz Belediyemiz hep beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugün de bu güzel çalışmalardan birisinin imza törenine hep beraber şahitlik ediyoruz. Önümüzdeki yıl Macera Parkı’nı Ilgaz’a kazandırmak vesilesiyle bir aradayız. Bizim burada en büyük hedeflerimizden birisi tabii ki Ilgaz Dağı’ndaki turizmi 12 aya yaymak. Sadece kış turizmi değil artık önümüzdeki yıllarda yazın insanların gelip vakit geçirebileceği tesisleri buraya kazandırmak hedeflerimiz arasında. Bugün burada attığımız imzalarla bu önemli adımı atmış olacağız. Umarım önümüzdeki yıl tesislerin açılışını da hep beraber yaparız. Macera parkı Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)’nın desteği, özel idaremizin eş finansmanıyla inşallah ilçemize kazandırılmış olacak.” dedi.

“Macera Parkı Tesisi, Ilgaz Turizmine Katkı Sağlayacak”
KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ise, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda KUZKA olarak yürüttüğümüz “Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı” ile bölgemizin marka değerinin artırılmasını hedefliyoruz. Şehirlerimizin markalaşması ve tanınırlığını artırmaya yönelik olarak bölge turizm altyapımızın geliştirilmesi, destinasyonlarımızda sunulan ürün ve hizmet kalitesinin artırılması, bölgemizde tematik odak alanları ve rotalar oluşturulması, ulusal ve uluslararası ağlara entegrasyon ve entegre tanıtım gibi birçok faaliyeti eş zamanlı yürütüyoruz. Ilgaz Dağı, Çankırı ve Kastamonu illerimizin ortak değeri, halihazırda da kış sezonunda değer bulan bir varış noktası. Gerek Yıldıztepe gerek Ilgaz Dağı Milli Parkı gerekse Yurduntepe bölgesinde hizmet veren tesisler ile Ilgaz, Ankara’nın hemen yanı başında önemli bir kış turizmi destinasyonu. Bununla birlikte sahip olduğu flora ve faunası dikkate alındığında, kış turizm merkezlerine ev sahipliği yapan birçok dağdan farklılaşan, her mevsim farklı güzellikleri barındıran Ilgaz Dağı için tek sezonluk bir turizm hareketini yeterli görmüyoruz. Bu noktada öncelikli hedefimiz dağı idari sınırlardan bağımsız, bir bütün olarak 12 ay hizmet verecek şekilde konumlandırmak. Bu kapsamda yürütmekte olduğumuz Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı’nın bir faaliyeti olarak 2020 yılında Çankırı ve Kastamonu Valilikleri’mizin ortak başvurusu ile “Ilgaz Dağı Ortak Vizyon Raporu” Avusturya merkezli bir firma tarafından oluşturuldu. Raporda Ilgaz Dağı’nda yaz aylarında yalnızca yürüyüş, kamp veya piknik imkanları bulunduğu vurgusu yapılmış, gençlerin, ailelerin ve çocukların birlikte vakit geçirecekleri macera parkı, binicilik, bisiklet, uçurtma gibi açık hava aktivitelerinin geliştirilmesi önerilmiştir. Bu nedenle Ilgaz Dağı’nı, Yıldıztepe’ye yapılacak yatırımlar ile desteklemek bütüncül bir destinasyon oluşturması bakımından kritik öneme sahiptir. Bu hedeflere ulaşabilmek adına öncelikle Ajansımız fizibilite destek programı kapsamında Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Yıldıztepe’de macera parkı kurulmasına yönelik fizibilite çalışması yapıldı. Fizibilite çalışması akabinde güdümlü proje hazırlık çalışmalarımız tamamlanarak imza aşamasına gelmiştir.” diye konuştu.

“KUZKA, Macera Parkı Tesisi’ne 4 milyon lira hibe desteği sağlayacak”
Macera Parkı Tesisi ile Ilgaz Markasının, doğa ve macera severlerin ilgisini çeken turistik çekim merkezi haline getirilmesini amaçladıklarını söyleyen Genç, şöyle konuştu: “Bu kapsamda Ilgaz Dağı’nın bütünleşik turizm hedefinde nesnel ilerleme sağlanması, Ilgaz Dağı’nın yıl boyu sürecek olan turistik cazibesine katkı sağlanması, macera turizmi pazarında faaliyet gösterecek sürdürülebilir bir marka oluşturulması amaçlanmaktadır. Ilgaz Yıldıztepe’ye kazandırılacak “Macera Parkı Tesisi” ile Ilgaz Dağı’nın kış sezonu dışındaki turistik hareketliliğinde anlamlı bir artış sağlayacak turistik ürün oluşturulacaktır. Bu sayede, kış sezonu dışında aktif kullanılamayan Yıldıztepe Bölgesi’nden 12 ay boyunca faydalanmaları mümkün hale gelecektir. Proje ile kurulacak tesisten özel ilgi turistleri ve ziyaretçiler, doğa ve macera kulüpleri, ilk, orta ve yüksek öğrenim öğrencileri, Ilgaz’a tur düzenleyen acente/operatörler, Ilgaz ilçe halkı, Ilgaz’da faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecektir. Tesisi yıllık 50 bin kişinin ziyaret etmesi ve seyahat acentalarından en az bir tanesinin tur programlarına “Ilgaz Yıldıztepe Macera Parkını” eklenmesi beklenmektedir. Çankırı İli Ilgaz İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı yararlanıcısı olduğu Ilgaz Yıldıztepe Macera Parkı Güdümlü Projesinde Ilgaz Kaymakamlığı, Ilgaz Belediyesi ve Çankırı İl Özel İdaresi proje ortağı olarak yer almaktadır. Kalkınma Ajansı olarak bu projeye 4 milyon TL destek sağlanacaktır.”
Konuşmaların ardından Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Ajans arasında protokol imzalandı. Protokolün ardından Vali Ayaz ve Genel Sekreter Genç, projenin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu.