Dunlop
featured

İl Özel İdaresi 600 KW’lık GES projesini hayata geçiriyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı İl Özel İdaresi 600 KW’lık güneş enerjisi sistemi kurmayı planlıyor. İller Bankasından alınacak 6 milyon 250 bin TL ile köylerin su problemi büyük ölçüde halledilecek. 

İl Genel Meclisi’nin almış olduğu karar sonrasında Güneş Enerjisi mahsuplaşması adı altında GES projesini hayata geçiriyor.

Konuyla ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendiren Tarımsal Hizmetler Müdürü Recep Berçin, bakanlıktan onay gelmesi sonrasında  İller Bankasına kredinin onaylanması ile ilgili gerekli yazışmaların yapıldığını dile getirdi.

Projenin 2 aşamada yürütülen bir iş olduğunu da aktaran Berçin, “1. Aşaması 600 kw’lik enerjiyi temin edecek 1650 adet güneş enerjisi panelinin alımı. 2 aşaması ise bu 1650 adet panelin bize tahsis edilen arsa üzerine kurulması ile alakalı yapım işi. Bu iki aşama ile ilgili olarak yaklaşık maliyetlerimizi hazırladık ve İller Bankasına ilettik” dedi.

GES projesinin amacına da değinen Berçin, “Köylerimizin içme suyu ihtiyacını karşılayan bu terfili enerji ihtiyacı duyulan tesislerin enerji ihtiyaçlarını bir nebze olsun rahatlatmak. Bu projeler onaylandıktan sonra karar verilen köylerin faturalarını üzerimize alacağız. Böylece bir mahsuplaşma gerçekleşmiş olacak.” dedi.

370 köyün 110’unda terfi sisteminin olduğunu dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, 600 kw’nin bu köylerin hepsini karşılayıp karşılamadığını sorması üzerine Berçin, “Hepsini kapsamıyor. Kapsayamayacak daha doğrusu. Ama büyük bir kısmını karşılayacak” dedi.

İl Genel Meclisi Mustafa Çıbık, ayrıca gerçekleştirilecek proje çalışmasının 600 değil de 1000 kw olarak yapılık yapılmayacağını sordu.

Bunun mümkün olduğunu aktaran Berçin, “Bu organizasyonun yapılması halinde çok faydalı olur. Bizim 1 Mw’ye kadar bu tesisi kurabilme şansına sahibiz. KÖYDES’den yapılacak GES’leri de buna dahil edersek daha iyi olur” dedi.

“Olayı bir seferde bitirmek daha iyi olur” Çıbık, Çünkü parça parça yapmak daha zor ve maliyetli oluyor. Bunu bir değerlendirelim. Ona göre bir yön haritası belirleyelim”