Grant Ferguson ve Terry Carmichael Vali Özcan’ı ziyaret etti

Milletvekili Hüseyin Filiz ile Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Adem Can’ın öncülüğünde Avustralya’dan gelen Mühendisler Grant Ferguson ve Terry Carmichael ve Avustralya’da yaşayan Orta Kalfatlı hemşehrimiz Mehmet Ali Karamemiş, Vali Vahdettin Özcan’ı ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundular.

Avustralya’da yaşayan hemşehrimiz Mehmet Ali Karamemiş, Çankırı Merkez Balıbağı’nda Termal Turizm’e yönelik bir yatırım yapacağını belirterek, İşadamlarının en öncelikli beklentisi ulaşım kolaylığı. Ben Çankırı’ya yatırım yapmayı düşündüğümde OSB’leri gezdim. Korgun OSB’yi gördüğümde teknik elemanı nerden bulayım diye düşünceye girdim. Ulaşım sorununu da görünce Korgun’a yatırım yapmayacağıma  karar verdim. Ulaşım işadamları için çok önemli bir faktördür. Bu yüzden Ankara yolu üzerinde kurmayı düşündüğümüz YakınKent OSB çok yerinde bir düşüncedir.” İfadesini kullandı.

 

Avustralya’dan gelen Mühendisler Grant Ferguson ve Terry Carmichael ilimize gelerek incelemelerde bulundular. Dünyanın değişik ülkelerinde maden işletmesi olan, Türkiye’de bir ara İzmir Ovacık’ta altın madeni işletmiş birisi olan mühendis Terry “Türkiye’de ve Çankırı’da bir şeyler yapmak istediğini” açıkladı.

 

Türkiye’de yatırım yapmaktan memnun olacağını ifade eden Avustralyalı mühendis “Bugün Türkiye’nin küçük şehri kırsal bir kesimi olan Çankırı’yı gezme şansı buldum. Türkiye’de olmaktan mutluyum. Ankara’dan gelirken bir OSB planınızın olduğunu duydum. Yeri ulaşım noktasında çok iyi bir mekan.” açıklamasında bulundu.

 

Vali Vahdettin Özcan, Kurşunlu Seramik Fabrikasını ve Şabanözü Ernamaş Fabrikasını örnek göstererek “Çok önemli sanayi kuruluşlarına sahibiz. Dünyanın en büyük Seramik Fabrikası Çankırı’da bulunuyor. Şu an inşaat aşaması ve üretim devam ediyor. İlimizin; Ankara’ya çok yakın olması, İstanbul’dan Artvin’e kadar uzanan E–80 karayolu güzergahında bulunması, anılan yolun 36 kente ve 6 ülkeye ulaşan bir artel olması, Havaalanına 1 saatlik mesafede oluşu ve demiryolu ulaşım olanağı gibi nedenlerle yatırımcılar ve her türlü yatırım için de ayrıca bir cazibe merkezidir. Yeni teşvik mevzuatında ilimiz 5. bölgede yer alarak Ankara’ya ve İstanbul’a en yakın 5. bölge ili haline gelmiş olması da önemlidir. Biz yatırımcılara devlet olarak kucağımızı açtık. Çankırı ile ilgili ne yapılacaksa yatırımcının yanındayız.” dedi.

 

Avustralya ile Çankırı’nın kardeş kent olması için girişimlerde bulunan Vali Özcan’a Avustralyalı mühendis, “kardeşlik konusunda girişimlere hemen başlayabiliriz. Çankırı gelişen bir yer. Avustralya’da gelişmekte olan bir il var. Belig ile Çankırı’yı kardeş yapalım. İki ülke için çok iyi şeyler olur.” dedi.

 

Vali Özcan, Çankırı Kaya Tuzunu tanıtarak “Bu tuzu Himalayalar dışında bir yerde bulamazsınız. Bu tuz bizim için çok önemli.” diyerek Tuz Mağarası ziyareti programladı.