Dunlop

Filiz Tüney’e yeşil ışık yaktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı’ya kurulması düşünülen 5. Organize Sanayi Bölgesi OSB alanı için Tüneyliler kolları sıvadı. Geçtiğimiz aylarda önerilen Akören mevkiinin ardından dün Tüneyliler Çankırı AKP Milletvekili Hüseyin Filiz’i Tüney’e davet ederek, OSB’nin Tüney bölgesine kurulmasını önerdiler.

 

Geçtiğimiz günlerde Eldivan AKP İl Genel Meclis Üyesi Faruk Dilsiz ve 4 köy muhtarının yaptığı ortak açıklama sonrasında dün Çankırı AKP Milletvekili Hüseyin Filiz Tüney’i ziyaret etti ve köylülerin OSB alanı için önerdikleri alanı inceledi.

 

Filiz, bölgedeki dinlenme tesislerinde kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Eldivan AKP İl Genel Meclis Üyesi Faruk Dilsiz ve çok sayıda köylünün önerilerini dinleyen Filiz, kendi aralarında çeşitli istişareler yaptıklarını belirterek, “Benim gönlüm hep OSB’nin bu taraflara kurulmasından yanaydı” dedi.

 

OSB’ye Ankara’dan yatırımcı getirilmesi gerektiğini aktaran Filiz, “Ankara ile bağlantısı olması lazım. Çünkü malı taşımak için mesafemiz ne kadar kısa olursa karımız da o kadar artar. Böyle olunca valimiz ve belediye başkanımız ikna oldu, Akören bölgesinde bir yer bulduk. Bu arada Çankırı kalkınmada öncelikli 5. bölge oldu. OSB içerisinde de yatırım yapılınca 6. bölgenin şartlarından yararlanacağız ”şeklinde konuştu.

 

Filiz şöyle devam etti, “Şimdi yıllardır dediler ki, ya doğuya, güneydoğuya verilen imkânlar Çankırı’ya verilse, Çankırı daha büyük kalkınır. İşte şimdi güneydoğuya verilen imkânlar, 6. bölge imkânları Çankırı’ya da verildi. Geriye ne kaldı? Yatırım yapmak kaldı. Şikâyet etmeye hiç gerek yok, yatırım yapacağız. Bunun başka bir çaresi yok”

 

Gelinen nokta da yatırımcı talebinin fazlalaştığının altını çizen Filiz, “ Şimdi yatırımcı talebinin fazlalaştığını gördük. İkna etmeye çalışıyorduk, ama ikna etsek bile yönünü çevirenler vardı. Ben buraya gelirken en az 5 tane sanayici ile görüştüm. Adam Sincan OSB içinde, yatırımını buraya taşımak istiyor. Çünkü burada imkânlar fazla. SSK primini ödemeyecek, faizin yarısını ödemeyecek, araziyi bedava alacak. Tek tereddüt var. Çalışan işçi bulabilir miyiz, bulamaz mıyız?” dedi.

 

Korgun bölgesinde işçi sıkıntısı yaşandığını söyleyen Filiz, çevrede birçok köy olduğunu ve işsizlik sıkıntısı olmayacağını kaydetti.

 

OSB’nin bölgeye önemli bir değer katacağını söyleyen Filiz, “ Bu anlamda şimdi buradaki alan daha büyükse, kesinlikle burayı da düşüneceğiz. Dosyamızda orayı verdik, ama ben giderim bakanla görüşürüm. Yarım saat diğer yerin dosyasını anlattım, bir saatte burayı anlatırım. O dosyayı çıkartırım, bunu koyarım. Önemli olan fazla yer ve fazla yatırımcı getirmek. Derdimiz bu” diye konuştu.

 

Tüney’den tren istasyonu da geçtiğini aktaran Filiz, yatırımcının öncelikli olarak trafiğe önem verdiğini, yatırımını ona göre yaptığını aktardı.

 

Daha sonra önerilen alanı gezen Filiz, alanın Akören’e göre daha geniş ve daha kullanımlı olduğunu söyledi. Alanın haritasını bakanlığa ileteceğini aktaran Filiz, Sanayi İl Müdürü Şaban Küçümgümrah’tan alan haritasını istedi. Kısa süre devam eden inceleme çeşitli ikramlarla son bulurken, Filiz’e Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin de eşlik etti.