Dunlop
featured

“Enerji alanında Çankırı’ya 1 milyar liralık yatırım yaptık”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşlarla iftar yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioglu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve beraberindekiler, Çarşamba Pazarında düzenlenen iftar programında halkımızla bir araya geldi.

İftar vakti ise pazar yerinde vatandaşlarla bir araya gelen Dönmez, “2000’li yılların başında 30 bin megawattlık elektrik kurulu gücümüz vardı. Bugün artık 100 bin megawattı geçtik. Dünyada bu kadar kurulu güce sahip 14 ülke var. Avrupa’da 6 ülkeden birisiyiz. Eskilerimiz hatırlayabilir. Günde birkaç saat elektrik kesiliyordu. Şimdi arızalar, olağanüstü durumlar hariç kesintimiz yok. O zamanlar kurulu gücümüz yetmediği için mecburen kesintili pay ederek yapabiliyorduk. Elektrikte sessiz bir devrim yaptık. Neredeyse 100 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Büyük çoğunluğunu da kendi milli bütçemizden, hazine kaynaklarımızdan karşılamadan yaptık. Yüzde 80- 90’ı özel sektör kaynağı. O kaynakları da sizlere hastane, okul, yol yapmak üzere ayırmış olduk. Şimdi yap işlet devret modellerini biliyorsunuz, muhalefetin bir kısmı eleştiriyor. O modelle yapılmamış olsaydı, biz bütün kaynaklarımızı bu işlere ayırmış olsaydık ya hastanemiz eksik olacaktı ya okulumuz eksik olacaktı ya elektrik direğimiz eksik olacaktı” dedi.

“Enerji alanında da Çankırı’da 19 yılda tam 1 milyar liralık yatırım yapmışız” diyen Bakan Dönmez, “Geçtiğimiz yıl 278 milyon liralık yatırım yapmışız. Bu yine ihtiyaç neyse aynı seviyelerde devam edecek”

“Edirne’den Karsa, Çankırı’dan Konya’ya her tarafa doğalgaz getirdik” diyen Dönmez, “Çankırı’da 2008 yılında, bu konforlu yaşamın bir değişmez parçası olan doğalgazla tanıştık. Çankırı’nın neredeyse yüzde 80 ilçesinde de gazı götürmüşüz. Birkaç ilçemiz kalmış, onlar için de arkadaşlarımız çalışıyor. Program dahilinde oralara da getireceğiz. Nasıl diğerlerine götürdüysek oraları da gazsız bırakmayacağız” dedi.