En fazla konutun satıldığı 69. il olduk

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 yılı Haziran ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da Haziran ayında 217 konut satıldı

Haziran ayında Çankırı genelinde konut satışları 217 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %37,6 oranında azaldığı görüldü. Haziran ayında Çankırı, en fazla konut satışının gerçekleştiği 69. il oldu.

Çankırı’da ipotekli konut satışları 40 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 177 konut el değiştirdi

Haziran ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 40 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre %74,7 azaldığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %18,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satılan konutların 8 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 32 tanesinin ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 azalarak 177 adet oldu. Haziran ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %81,6 olarak hesaplandı.

Çankırı’da 77 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 140 konut el değiştirdi

Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %10,5 oranında azalarak 77 oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %35,5 olarak açıklandı.

Çankırı genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %46,6 azalarak 140 adet oldu. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %64,5 olarak hesaplandı.