Çeltik, zahirecinin elinde kaldı

Çankırı’nın Kızılmak ilçesinde zahirecilik yapan Koçtepe şirketi, geçen sene Eylül ayında 1000 ton çeltiği 3 milyon 650 bin TL maliyet ile çiftçiden satın aldı. Aldıkları çeltiği istedikleri fiyata geçen sene satamadıklarını iddia eden şirket sahiplerinden Burak Koç, Temmuz ayında 800 bin TL zarar ile satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Türkiye’de çeltik tarımının önde gelen bölgelerinden olan Çankırı ilçesi Kızılırmak’ta uzun yıllardır zahirecilik yapan Koçtepe şirketi, pandemi dolayısı ile geçen sezon aldıkları 1000 ton çeltiği istedikleri fiyata satamadıklarından dolayı, 10 aydır bekletmekteydi.

Yeni sezonun gelmesinden ve depolarında ki çeltiğin gün geçtikçe zarar görmesinden dolayı 800 bin Tl zarar ile geçtiğimiz günlerde satmak zorunda kaldıklarını idea eden Burak Koç, “20 ton fire verdi” dedi.

“Kızılırmak’ta zahirecilik yapan çoğu tüccar da aynı şekilde mağdur oldu. pandemi herkese olduğu gibi bize de vurdu.” ifadelerini kullanan Koç, geçtiğimiz günlerde eş zamanlı olarak ellerinde kalan çeltiği sattıklarını ve sezona kadar satmazlarsa bu durumun çiftçiyi etkileyeceğini de iletti.

Son olarak ithal pirince karşı olduğunu söyleyen koç, “bence ülkemizde üretilen pirinç bize yeter, dışardan getirilmesine gerek yok. Bu sene buğday ve arpa da sıkıntılarımız oldu ama pirinç de bu durum söz konusu değil.” dedi.