Çelikten: “Sizin projenizi sizden daha iyi kimse bilemez”

KUZKA 2012 Proje Teklif Çağrısı bilgilendirme toplantısı dün yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, geçen yıl bu projelerden fazla destek alamadıklarını söyleyerek, “İnşallah bu sene en iyi projeler bizden çıkar ve en çok parayı biz alırız. Çünkü bu destekler, Çankırı ekonomisine büyük girdi oluyor” dedi.

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen programa, Vali Vahdettin Özcan, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, KUZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüseyin Şen, İşkur Müdürü Muzaffer Çamırcı ve firma temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, geçen yıl bu projelerden fazla destek alamadıklarını söyleyerek, “İnşallah bu sene en iyi projeler bizden çıkar ve en çok parayı biz alırız. Çünkü bu destekler, Çankırı ekonomisine büyük girdi oluyor” dedi.

“En güzel projeyi kim hazırlıyorsa parayı o alıyor” diyen Çelikten, “Çankırı artık bu desteklerden iyi bir şekilde faydalanmalı ve istediğini almalı. Geçen yıl ki sıkıntıları bu sene de yaşamayalım. Projenizi kendiniz hazırlayın. Sizin projenizi sizden daha iyi kimse bilemez” diye konuştu.

Çelikten’in ardından bir konuşma yapan Vali Vahdettin Özcan, “Geçen yıl öne çıkacak projeleri göremedik ve çok zorlandık. Bu sene inşallah böyle bir şey yaşamayız ve ortaya güzel projeler çıkar” dedi. Vali Özcan ayrıca, “2011 Yılı Teklif Çağrısı KOBİ ve Çevre Turizm Altyapısı Mali Destek Programları kapsamında yaklaşık olarak 16 milyon TL’lik bir kaynağı halkımızla buluşturduk. Bu yıl da Bölge Planımız doğrultusunda hazırladığımız Sanayi Üretiminin Arttırılması (SÜRAT) ile Turizmin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi (TURGEP) Mali Destek Programlarına 12 milyon TL bütçe tahsis ettik. Tahsis edilen bu bütçenin 7.8 Milyon TL’si Sanayi Üretiminin Arttırılması (SÜRAT) Mali Destek Programı kapsamında,  4.2 Milyon TL’si ise Turizmin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi (TURGEP) Mali Destek Programı kapsamında kullandırılacaktır” dedi

Tuz turizmi konusunda yatırım yapılmasını öneren Vali Özcan, “Benim yatırımcı arkadaşlara tavsiyem, tuz turizmi konusunda proje yapmaları. Çünkü tuz turizmi desteklenecek alanlardan biri. Onun için sizlerden tuz turizmine yönelik çalışmalar bekliyoruz” dedi.

Özcan’ın ardından sunumunu yapmak için kürsüye gelen KUZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüseyin Şen, Sanayi Üretiminin Arttırılması (SÜRAT) ve Turizmin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi (TURGEP) mali destek programlarının bulunduğunu belirterek, “İki programda, kar amacı güden işletmelere yönelik” diye konuştu.

SÜRAT ve TURGEP programlarının hedefleri hakkında katılımcılara bilgiler veren Şen, “SÜRAT programında, sanayi işletmelerinin üretim kapasitelerinin arttırılması ve modernizasyonu, işlenmiş maden ürünlerinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi, sanayi sektöründe yeni ürün üretim ve tasarım faaliyetlerinin geliştirilmesi ile sanayi işletmelerinin ihracat kapasitelerinin arttırılmasını hedefliyoruz. TURGEP programının hedefi ise, bölgede öne çıkan turizm sektörlerine yapılan yatırımların ve turizm tesislerinin hizmet kalitelerinin arttırılması” şeklinde konuştu.

Şen, ajans tarafından projelere toplam 12 milyon TL mali kaynak sağlanacağını belirterek, “Bu 12 milyon TL’lik kaynağın 7 milyon 800 bin TL’si SÜRAT projelerine, 4 milyon 200 bin TL’si ise TURGEP projelerine verilecek” dedi.

Projeleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da katılımcılara detaylı bilgiler veren KUZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüseyin Şen, “Projelerini hazırlarken rehberlerdeki açıklamalara riayet ediniz ve bu kurallara uyunuz. Ayrıca projenizi başkalarına hazırlatıyorsanız, mutlaka proje hazırlama süreci içerisinde yer alınız ve projenizin takipçisi olunuz” ifadelerini kullandı.

Şen’in sunumunun ardından katılımcıların soruları cevaplandı ve toplantı sona erdi.