Çelikten, “İcat çıkaran üniversite istiyoruz”

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın katılımları ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Hibe ve Desteklerinin tanıtıldığı “Bakanlık-Üniversite-Sanayi iş birliği” paneli dün Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Panele Vali Vahdettin Özcan, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, İl Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı, İl Bilim Sanayi  ve Teknoloji Müdürü Yusuf Möhür, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Şakir Uslu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, birim amirleri ve çok sayıda ÇKÜ öğrencisi katıldı.

Panelin açılış konuşmasında işbirlikçi olarak söz alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür anlamlı mesajlar vererek “Tüm insanımızın yenilikçi ve aktif olması gerekiyor, bun yenilikleri gerçekleştirmek için gereken sermayeler bugün anlatılacak destekler ve hibelerdir.” dedi.

Hayrettin Çelikten “Teşvikler ve hibeler bölgelerin gelişmişlik farklarını ortadan kaldırmak için hükümetler tarafından yapılan programlardır, bizim sanayici arkadaşlarımızın bir adım daha öne götürecek rakipleri ile aralarındaki farkları kapatacak programlar ama insanları sürekli davet etmemize rağmen şuan hibe programları olmasına rağmen gerekli ilgiyi göremiyoruz.” dedi.

Üniversite’den beklentisinin yüksek olduğunu aktaran Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten “Üniversitenin bizim kapımızı aşındırmasını bekliyoruz, bizim işyerlerimiz birer laboratuar gibi olmalı. İyi bir makine alıyoruz onu çalıştırmakta zorlanıyoruz, bu Türkiyemiz için üzücü bir olay, eğitim sistemi içinde çok acı. Teknolojiyi bizim üretmemiz gerekirken biz yurt dışında üretilen teknolojik bir cihazı çalıştıramıyoruz, yok böyle bir dünya ecdadımız kalksa bizi döver. Eskiden annelerimiz babalarımız “icat çıkartma” derdi bugün biz bu lafı değiştiriyoruz icat çıkaran üniversite istiyoruz.” dedi.

Panelin açılışında konuşan Vali Vahdettin Özcan ise ulusal hedeflere vurgu yaptı.Ülkelerin kalkınmışlıklarını ve gelişmişliklerini sanayi üretiminin belirlediğini anlatan Vali Özcan, ekonomisi sanayi üretiminden oluşmayan ülkelerin ekonomilerinin gerçek bir ekonomi olmayacağını söyledi. Dışa bağımlı olmayan sanayinin ön koşulunun üniversitelerin desteği ve katkısı olduğunu kaydeden Özcan, ‘’Türkiye’nin gelişmiş ülkeler sırasında ilk 10 ülkenin arasında girmesi üniversiteyle mümkün olacaktır. Üniversiteler sanayiye aktif katılım sağlayarak Türkiye’yi ileriye taşımalıdır’’ şeklinde konuştu. Vali Özcan, Kendisine sıkça tuz madeni ile ilgili sorular yöneltildiğini belirterek, konuyla ilgilenen girişimcilere yeni yılda 400 bin liraya varan desteklerin sağlanacağını söyledi. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın verdiği proje desteklerinin son başvuru tarihinin 8 Şubat olduğunu hatırlatan Özcan, KUZKA’nın aldığı karar doğrultusuna kamu kurum ve kuruluşlarına aktardığı kaynağı çektiğini, girişimcilerin bu kaynaktan faydalanmak için büyük bir avantaj yakaladığını ifade etti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz’ün başkanlığında açılan panel, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Kurumsal AR-GE Destek Şube Müdürü Murat Yıldız, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanı Murat Gökçe ve KOSGEB Çankırı İl Müdürü Ahmet Özbekler’in girişimcilere verdikleri hibe ve destekleri tanıtmasının ardından sona erdi.