Çelikten “Çankırımız da proje yapmama hastalığı var”

Isparta Milletvekili ve Çankırı eski Valisi Ali Haydar Öner, eşi Saadet Öner, Prof. Dr. İlhan Başgöz, CHP Çankırı İl Başkanı Fikret Tatlıcı ve beraberindeki heyet ile Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Ticaret ve Sanayi Odasında 20’ye yakın sanayici ile kahvaltıda buluşan Milletvekili Öner, tüm katılımcılarla tek tek tokalaşarak sohbet etti.

“İktidar partisinin yapamadığı veya yetiştiremediği isteklerimizi sizlere sunuyoruz” diyerek bir dosya takdim eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten “Çankırı’ya hizmet için bazı taleplerimiz. Bu taleplerimizi tüm siyasetçilere söylüyoruz. Sıkıntılarımızın mecliste ele alınması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Eğitim, tarım, hayvancılık ile yapılması gerekenler ve durumları hakkında bilgilerin olduğunu ifade eden Çelikten “Çankırımız da proje yapmama hastalığı var. Tüccarlarımız işletmelerine hazır para gelmesini bekliyorlar. KOSGEB açıldı, ama ilgisizlik devam ediyor. Proje yapma niteliği kazandırma çalışmalarımız devam ediyor” diyerek “Çankırı’nın ulaşımla, yerleşimle ilgili sorunları var. Ankara-Çankırı arası sıcak asfaltı yok. Yatırımcılar ulaşımdan sıkıntı yaşamamalı. Yerleşim ile ilgili arsa üretilemiyor. Ev kiraları fırsatçılığa dönüştü. Evler Ankara Sincan’dan, Pursaklardan daha pahalı. Çankırı’ya acil uydu kent yapılması lazım. Çankırı’da asgari ücretle bir işçinin çalışması çok zorlaştı. Çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Göç halen devam ediyor. Çankırımız teşvik bölgesinde ancak teşvik alt yapımız mevcut değil.” dedi.

Sosyal devletçilikte de yanlış politikaların izlendiğini ifade eden Çelikten “Sosyal devlet deyip evinde oturan insanlara çalışmadan büyük paralar ödeniyor. İhtiyacı olanlara itirazımız yok ama abartıldığını düşünüyorum. Şu an 360 bin kişiye 600 TL civarında evde bakım yardımı yapılıyor. Bunları art niyet olarak da kullanan var. Kömür yardımı, para yardımı derken işverene ağız kokunu niye çekeyim çalışmam diye tepki gösteriyorlar. Çalışmam devletten alırım diyor. Bana göre herkesin bu ülke adına gücünün yettiği kadar çalışması gerekir. Tembellik hastalığı çok zor bir hastalık. Tembellik hastalığı mezarda bitiyor. Toplumuzun %20’sinin tembelleştiğini düşünüyorum. Bu tembellik hastalığına çözüm bulmalıyız.” dedi.

“Doğru tespitler yapamazsak doğru çözümlerde getiremeyiz” diyerek sözlerine başlayan Milletvekili Öner “Siyasi kimliğimi geride bırakarak konuşuyorum. Çankırı’da zengin-fakir, şehirli-köylü, inancı şöyle-böyle diye hiçbir ayrım yapmadım. Memlekete hizmet edenlerle, şahsi menfaatini öne çıkaranlar arasında ayrım yaptık. Bizim görevimiz kamu yararını gözetmekti. Herkesi kucakladık” dedi.

Çankırı’nın Ankara’ya yakınlığı ve teşviklerdeki avantajı bakımından önemli bir il olduğunu ifade eden Öner “Sosyal devlet-tembel yurttaş” olgusunu sanayiciyi destekleyerek aşmalıyız. Yardıma muhtaç insanlarımızı incitmeden, tembelliğe sevk etmeden çözüm üretmeliyiz. İşçi arıyoruz bulamıyoruz deniyor. Halbuki Türkiye’de işsizlik çok.” dedi.

Büyük şehirlere halen kurulmaya çalışan üniversitelere anlam veremediğini belirten Öner “Ankara’nın nüfusu Ankara’ya yeterken halen Ankara’ya Sosyal Bilimler Üniversitesi kurulmaya çalışılıyor. Bu yapılanma Çankırı Karatekin Üniversitesine zarar veriyor. Akademisyen aynı ücretle Çankırı yerine yahut Hakkari yerine Ankara’yı tercih ediyor. Anadolu her geçen gün yük kaybederken büyük şehirlere taşıyamayacağı yük verilmesine tepki gösteriyoruz. Meclis kürsüsünden hangi dostunuza hangi postu ayarlıyorsunuz diye soracağım” dedi.

İnsan gücü planlamasının yanlış olduğunu ifade eden Öner, “30 binin üzerinde Ziraat Mühendisi var işi yok. Okullar öğretmen bekliyor, öğretmenler atanamayıp, intihar ediyor. Sanayici işçi bulamazken, işçi de iş bulamıyorum diyor. Böyle çelişki olur mu? TUİK rakamlarla oynuyor. Yandaş yargı, yandaş medya derken devletin köklü kurumları da rakamlarla oynamaya başladı. Gerçek işsizliğin ne kadar olduğunu biz biliyoruz” dedi.

Çankırı ile olan gönül bağının Çankırı’ya olan yükümlülüklerini arttırdığını ifade eden Öner “Çankırı’nın sorunlarını çözüm için emrinizdeyim. Dostluğumuz artarak devam edecektir. Gece-gündüz, tatil-bayram sorunlarınızı iletin, meclise gelin. Biz kendimiz için çalışmıyoruz, Biz Çankırılıların hizmetindeyiz. Hepimiz birbirimizi kucaklayıp seveceğiz. %99 ‘ı Müslüman olan ülkemizde kimsenin kimseyi ötelemeye hakkı yok” dedi.