Çankırı’daki Tuz Fabrikaları Kışa Hazırlanıyor

Yurdun yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı seyrine doyum olmaz manzaralar oluştururken, yoğun kar yağışı trafikte çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. 

Karla kaplanan yollar, araçlar için adeta buz patenine dönerken, karayolları ekipleri karla kaplı yolları temizlemek için yoğun çaba sarf ediyor. Yol temizle çalışmalarında kullanılan dozer, greyder, kepçe, ekskavatör gibi araçların yanında yol tuzu da karlı yolların temizlenmesinde etkili oluyor.

Türkiye’nin önemli kayatuzu rezervlerine sahip olan Çankırı’da tuz üretimi yapan tesisler, yol tuzu stoklama çalışmalarına şimdiden başladı. Çankırı’da tuz üretimi yapan ve fabrika stoklarının şimdiden 50 bin tonu bulduğunu söyleyen Med-Mar Tuz Fabrikası İşletme Müdürü Hasan Akgüç, tuza olan talebin geçen yıla oranla % 40 arttığını söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda taleplere tam anlamıyla cevap verilemediğini dile getiren Akgüç, “Geçen yıllarda Avrupa´dan çok yoğun bir şekilde yol tuzu talepleri oldu. O taleplere doğrusu biz fiziki imkanlar nedeniyle cevap veremedik. O talepleri gözeterek bu yıl alt yapımızı ve yatırımlarımızı tamamladık. Yaklaşan kış şartlarında, tuza geçtiğimiz yıllardan daha fazla ihtiyaç duyulacağını düşünüyoruz. Bu şekilde gerek yurt içine, gerek yurt dışına rahatlıkla cevap verebiliriz. Günlük 2 bin ton üretim yapıyor ve talepler doğrultusunda sipariş edilen bölgeye tuzları kamyonlarla gönderiyoruz” dedi.

Tuz mağarasından kamyonlarla getirilen kaya tuzlarının kırma ve parçalama tesisinde işlem gördükten sonra hazır hale geldiğini anlatan Akgüç, yol tuzunun kar temizlemede en etkili yöntem olduğunu kaydetti.

Mali açıdan en ekonomik tuzun yol tuzu olduğunu ifade eden Akgüç, tuzun yollarda bulunan asfalta zarar vermediğini de sözlerine ekledi.