Dunlop
featured

“Çankırı’daki milli eğitim yatırımları 400 milyona çıktı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli etkinlik ve toplantılara katılmak ilimize geldi. Valilik Makamını ziyaret eden Bakan Özer, Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Mahmut Özer, “Eğitim ile ilgili problemleri çözmeye büyük gayret sarf ediyoruz. Bu vesileyle bugün Çankırı’ya geldik. Çankırı ilimizin detaylı bir şekilde eğitim resmini çıkartarak mevcut durumu inceleyip eğitim kalitesini arttırmak için hangi ihtiyaçlar var, neler yapabiliriz diye Bakanlık olarak onları kapsamlı bir şekilde değerlendireceğiz.” şeklinde konuştu.

Akabinde Valilik Toplantı Salonunda İlçe Belediye Başkanları ve İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle değerlendirme toplantısına katılan Bakan Özer, toplantı sona erdikten sonra Valilik Şeref Salonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak Çankırı’da devam eden yatırımlarımız, güçlendirme çalışmalarımız için 2022 yılı içerisinde 156 milyonluk yatırım planlamışız. Bu yatırımlar başarılı bir şekilde devam ediyor. Bugünkü değerlendirme toplantımızda 156 milyonluk yatırımlara ilave olarak 240 milyonluk yeni yatırım yapma kararı aldık. Çankırı’daki Milli Eğitim Bakanlığı yatırımlarını 400 milyona çıkartmış oluyoruz. Çankırı’da en fazla ağırlık verdiğimiz konulardan biri güçlendirme çalışmaları. Şu ana kadar 52 okulumuzun güçlendirmesini tamamlamışız, 22 okulumuzun güçlendirmesini de değerlendirme toplantısında gündemimize aldık. İnşallah bir sonraki eğitim öğretim yılında Çankırı’da güçlendirme ihtiyacı olan hiçbir okulumuz kalmayacak. Atkaracalar ilçemizde bu kapsamda 14 derslikli bir anaokulu, ilkokul ve ortaokul yapımı kararı verdik. Çankırı ilimizde mevcut merkez ve ilçelerde doğalgaza erişim olup da dönüşümü yapılmayan hiçbir okulumuzu bırakmayacağız. Gerekli ödenekleri gönderdik, göndermeye de devam edeceğiz. Bu süreçte önümüzdeki aylar içerisinde bir şekilde doğalgaza erişimi olan ilçelerimizdeki bütün okullarımızın dönüşümünü sağlayacağız. Biliyorsunuz okul öncesi eğitim erişimini arttırmak için tüm illerimizde bağımsız anaokulları yapmaya, anasınıfları açmaya büyük bir gayret sarf ediyoruz. Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayesinde bu projeyi inşallah 2022 yılının sonuna kadar tamamlayacağız. 3 bin tane yeni anaokulu, 40 bin tane yeni anasınıfı açacağız. Bu kapsamda Orta ilçemize bir anaokulu, Merkez ilçemize üç tane bağımsız anaokulu, Şabanözü ilçemize bir anaokulu yapacağız. Bunu da yatırım bütçemize koymuş olduk. Yine Şabanözü ilçemize bir ortaokul yapacağız. Kurşunlu ilçemizi hem anaokulu hem de halk eğitim merkezi binasının bir arada olduğu bir yapıya kavuşturmuş olacağız. Böylece konuşmamın başında ifade ettiğim üzere Çankırı İlimizin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak yatırımlarını iki katından fazlasına çıkartmış oluyoruz. 156 milyonluk yatırımı 400 milyona çıkarmış oluyoruz. Ben inanıyorum ki bu işlemler gerçekleşene kadar 400 milyonun da çok üzerine çıkacaktır. Hükümetimizin en fazla bütçe ayırdığı Bakanlık Milli Eğitim Bakanlığı. İstiyoruz ki en hızlı şekilde eğitim yatırımlarını realize edelim.  Öğrencilerimiz çok daha güzel ortamlarda, çok daha kaliteli, verimli şekilde eğitim öğretimlerine devam etsinler. Bakanlık olarak daha önceden Çankırı’mızı desteklediğimiz gibi, tüm imkanlarımızla desteklemeye devam edeceğiz. Ben bu yatırımların hepsinin Çankırı ilimize, ilçelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.