Dunlop
featured
konut satışında düşüş

Çankırı’da Mart ayında 194 konut satıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK Başkanlığı 2022 yılı Mart ayı Konut Satış İstatistikleri haber bültenini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da Mart ayında 194 konut satıldı

Mart ayında Çankırı genelinde konut satışları 194 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %14,1 oranında arttığı görüldü. Mart ayında Çankırı, konut satış sayısı bakımından 73. il oldu.

Çankırı merkez ilçesinde Mart ayında 126 adet konut satıldı. Çankırı merkez ilçesinde satılan konut sayısının Çankırı genelindeki payı %64,9 oldu.

Çankırı’da ipotekli konut satışları 44 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 150 konut el değiştirdi

Mart ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 44 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre %100 arttığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %22,7 olarak gerçekleşti. İpotekli satılan konutların 9 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken diğer 35 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %1,4 artarak 150 adet oldu. Mart ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %77,3 olarak hesaplandı.

Çankırı’da 32 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 162 konut el değiştirdi

Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %30,4 oranında azalarak 32 adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %16,5 olarak açıklandı.

Çankırı genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %30,6 artarak 162 adet oldu. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %83,5 olarak hesaplandı.