Çankırı’da broyler yatırımı artıyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen, 12. Başvuru Çağrı döneminde Sözleşme İmzalamaya hak kazanan 23 Projeye ait imza töreni gerçekleşti.
TKDK toplantı salonunda düzenlenen imza törenine Vali Vahdettin Özcan, Milletvekili Hüseyin Filiz, İGM Başkanı Ruhi Şeker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, bazı İl Müdürleri, STK Temsilcileri ve proje sahipleri katıldı.
15 Ocak 2014 tarihinde 12. çağrı ilanına çıkan TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü proje sahipleri ile sözleşme imzaladı. TKDK toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreninin açılış konuşmasını yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü İsmail Sönmez, “İl Koordinatörlüğümüz 9, 10, 11 ve 12. çağrı kapsamında 208 proje almıştır. Bu çağrılar kapsamında 142 başvuru sahibi kurumumuzla sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır. 12. çağrı kapsamında 6 adet küçük projenin daha incelenme süreci kurum merkezimizce devam etmektedir” dedi
21 Ağustos 2014 tarihi itibariyle 9, 10 ve 11. çağrıda biten projeler için kurum katkısının 13 milyon 466 bin 349 TL olduğunu aktaran Sönmez, “11. çağrıdan kalan ve inşaat işleri hızla devam eden 17 proje için ve 12. çağrı kapsamında 23 büyük ve 22 küçük proje için toplam yatırım tutarı 73 milyon 463 bin 91 TL ve destek tutarı ise 44 milyon 492 bin 78 TL’dir
9, 10 ve 11. çağrı kapsamında kurumumuz desteklemeleri ile ilimize 627 bin 900 adetlik broyler, bin 328 besi ve 320 başlık süt üretim kapasitesi kazandırılmıştır” dedi
Sönmez, konuşmasının sonunda ise, “12. çağrı kapsamında projeler tamamlandığında 1 milyon 448 bin 400 adetlik broyler, 2 bin 118 başlık besi ve 420 başlık süt üretim kapasitesi ilimize kazandırılmış olacaktır” dedi.
Sönmez’in konuşmasının ardından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü Proje Uzmanı Burcu Fırat, sözleşme imzalamaya hak kazanan 23 proje hakkında bilgi verdi.
Milletvekili Hüseyin Filiz, TKDK Çankırı koordinatörlüğü tarafından büyük bir başarıya daha imza atıldığını belirterek “Türkiye’de ki meslek dalları içerisinde tarım ve hayvancılık kadar meşakatli, zor, sıkıntılı, riski yüksek olan hiçbir meslek yoktur. Ne yaparsanız yapın, 1 yıl sonra kar’a geçmesini bekleme riski hiçbir meslekte yoktur.” dedi.
Tarım ve hayvancılığın bürokrasi ile kıyaslandığında, bürokrasinin her ay parasını aldığını ve riskinin olmadığını belirten Filiz “Bürokrasinin başında da siyaset diye bir risk var. Siyaset öyle bir bela ki, %90 başarılı olan birisi % 10 başarı sağlayan birisinin yanında üzeri çizilebilir ve %10 başarılı sağlayan daha başarılıymış gibi gösterilir. Siyaset de böyle bir vefasızlık var. Onun için hangi mesleği yaparsanız yapın, sadakatli, yetişmiş insana her yerde ihtiyaç var, bunu bilin.” Dedi.
IPARD projelerini ne kadar çok kullanırsak o kadar kardayız diyerek sözlerine devam eden Filiz “Biz bu projeleri eşimize dostumuza iyi anlatmalıyız ve ikna etmeliyiz. Bu sayede Çankırı’ya yatırımcıları getirmemiz lazım. Zira Çankırı bugüne kadar tarım ve hayvancılık da, sanayi de bu kadar kalkınmamıştı. Geçmişteki yitik günlerimizi bundan sonra telafi etmeliyiz. 80 yılımızı kayıp ettiğimizi kabul etmemiz lazım. Ben inanıyorum ki 5 sene sonra Çankırı’da işsiz bulamayacağız, çalıştıracak adam bulamayacağız, tarım ve hayvancılıkta bugün olduğu gibi çoban bulamayacağız. Bunun için yapacağımız tek şey geçmişte göç verdiğimiz nüfusu dışarıdan tekrar getirmeliyiz. Göç almaktan başka çaremiz, kurtuluşumuz gözükmüyor” dedi.
Filiz, son olarak kalkınmanın köylerde hızlandığını ve daha da hızlanması gerektiğini belirterek “Emin olun helal kazanç köylünün kazancı” dedi.
Milletvekili Filiz’in konuşması sonrasında Vali Vahdettin Özcan, TKDK projelerini çok önemsediğini ve bütün programlarına katıldığını belirterek “Ben Çankırı’ya geldiğimde ilimizdeki, kanatlı hayvan sayısı 8 bindi. Şimdi ise projeler bittiğinde milyon civarında olacak. Bu göstergeler gösteriyor ki Bolu dışında bu civarda Çankırı’dan fazla kanatlı sayısı olan il gözükmüyor. Tüm TKDK çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmalar sonrasında 12. Başvuru Çağrı döneminde Sözleşme İmzalamaya hak kazanan 23 Projeye ait imza töreni gerçekleşti.
tkdk (19)